Jak dobrze i skutecznie posprzątać łazienkę?
Łazienka jest tym pomieszczeniem, z którego codziennie korzysta każdy domownik. Systematyczne porządki to klucz do sukcesu w walce o czystą i lśniącą łazienkę. Tu nie można zapominać o niczym, bo w łazience nietrudno o rozwój niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, grzybów, czy pleśni. W łazience czai się mnóstwo roztoczy, które wywołują alergie. Czyszczenie toalety, prysznica, wanny, umywalki i armatury, należy wykonywać stosunkowo często, by nie doprowadzić do poważniejszych zanieczyszczeń. Jak dobrze i skutecznie posprzątać łazienkę? Czy są środki, które ułatwią nam porządki?
Ściereczki czyszczące LUBA to komfortowy sposób na systematyczne porządki w łazience
W łazience, podobnie jak w kuchni, spędzamy najwięcej czasu. W niej rozpoczynamy każdy nasz dzień. Po przebudzeniu przecież kierujemy się od razu do łazienki. Poranna toaleta jest niezbędna i wykonuje ją każdy członek rodziny. W łazience też przeprowadzamy wieczorne czynności higieniczne i pielęgnacyjne. Dlatego to pomieszczenie powinno być miejscem nie tylko wygodnym, ale też funkcjonalnie urządzonym i czystym. Jak o to zadbać? Tu liczy się systematyczność. To klucz do sukcesu w walce o czystą łazienkę. Jeśli najważniejsze czynności porządkowe w łazience będziemy wykonywać stosunkowo często, to nie doprowadzimy do poważniejszych zanieczyszczeń, a co za tym idzie, ułatwimy sobie porządki i nie doprowadzimy do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, grzybów, czy pleśni.
Jak sprzątać łazienkę krok po kroku?
Zanim zaczniemy porządki, warto mieć dobry plan. Jak skutecznie i szybko posprzątać łazienkę? Polecamy to robić nie tylko systematycznie, dokładnie, ale też wykonywać to według konkretnego planu. Sprzątanie łazienki krok po kroku, ułatwi nam działanie.
- Najpierw ręczniki i dywaniki łazienkowe. Wrzuć do prania ręczniki, wyczyść też dywaniki łazienkowe (zdejmij je z podłogi).
- Wlej do toalety środek czyszczący i daj mu czas na działanie. Sprzątając w sposób ekologiczny, można zasypać toaletę sodą i spryskać octem.
- Teraz czas na mycie wanny, kabiny prysznicowej, umywalki i bidetu. Warto tu sięgnąć po ściereczki czyszczące, które ułatwiają porządki i nie zostawiają smug.
- Nie zapomnij o lustrze! Lustro przetrzyj mokrą ściereczką LUBA, a będzie lśniło, jak nigdy wcześniej.
- Podczas generalnych porządków w łazience wytrzyj też kaloryfer, kosze na pranie i pralkę. Tu wystarczą 2 duże ściereczki czyszczące.
- Nie zapomnij też o szafkach i półeczkach łazienkowych. Najpierw wyjmij wszystko i zrób przegląd produktów. Zużyte, przeterminowane, zapomniane, wyrzuć lub przelej do mniejszych buteleczek. Nawilżane ściereczki do mebli pomogą wyczyścić szafkę i półki w łazience. Poukładaj produkty.
- Umyj toaletę, a potem przetrzyj ją antybakteryjną ściereczką nawilżaną, dzięki temu pozbędziesz się niechcianych bakterii.
- Na koniec umyj na mokro podłogę w łazience. Nigdy nie rób tego na początku.
- Teraz już tylko wystarczy zawiesić świeże ręczniki i ułożyć czysty dywanik łazienkowy.
Chemia gospodarcza, czy domowe sposoby na porządki - jakimi produktami sprzątać łazienkę w domu?
Wiele osób sięga po mocne chemiczne środki do czyszczenia, uważając, że jedynie one pomogą w walce z brudem, bakteriami, czy pleśnią. Czy, aby na pewno jest to najlepszy wybór? To prawda, że agresywne środki do sprzątania, które są dostępne w sklepach, szybko radzą sobie z brudem w łazience. Jednak nie są jedynym rozwiązaniem. Poza tym czyszczą, ale też i szkodzą, zwłaszcza osobom z wrażliwą skórą. Jak więc sprzątać szybko, dokładnie i jednocześnie bezpiecznie?
Mocna chemia do sprzątania łazienki - wady i zalety?
Mocne środki dostępne na sklepowych półkach, mają swoje zalety. Często są niezwykle proste w użyciu, faktycznie działają i, co równie ważne - są dostępne od ręki. Czy są, aby na pewno, najlepszym rozwiązaniem dla nas i naszej łazienki? Zdecydowanie nie. Mocna chemia ma swoją cenę. Wiele środków jest nie tylko żrących, co w rezultacie może doprowadzić do zniszczenia elementów armatury łazienkowej, ale też i zagrożenia dla naszej skóry, czy zdrowia. Jeśli środek wymaga założenia grubych rękawic zabezpieczających, to, czy na pewno powinniśmy go stosować? Czy nie ma lepszych rozwiązań? Mocne środki czystości powinny być używane w ostateczności. Przecież nie każdy sedes, czy kabina prysznicowa jest w tak fatalnym stanie, by od razu traktować je silnym środkiem czyszczącym.
Domowe środki czystości na porządki w łazience
W sklepach nie zawsze były gotowe środki do sprzątania łazienek. Nasze babcie, czy prababcie, radziły sobie doskonale bez nich, wykorzystując do porządków sprawdzone domowe sposoby. Ekologiczne środki czystości to doskonałe rozwiązanie również w obecnych czasach. Warto z nich korzystać. Od lat soda oczyszczona i ocet to niezawodny zestaw, jeśli chodzi o ekologiczne porządki. Te produkty są nie tylko skuteczne, ale też tanie, łatwo dostępne i wydajne. Oba środki są pomocne nie tylko w łazience, ale i w całym gospodarstwie domowym, w tym w kuchni.
Jak sprzątać łazienkę sodą i octem?
Jakie działanie ma ocet i soda? Dlaczego te produkty warto wykorzystać, walcząc o czystą łazienkę? Ocet doskonale usuwa nieestetyczne zacieki na kabinie prysznicowej i bateriach, nadaje połysk płytkom, czy ceramice, pomaga też usunąć tłuszcz i pleśń. Co z sodą oczyszczoną? Ocet jest doskonały do przecierania powierzchni, soda sprawdza się, jako środek myjący. Dzięki swoim właściwościom czyszczącym i zmiękczającym skutecznie wspiera walkę z kamieniem w łazience i różnymi zabrudzeniami, o które w tym pomieszczeniu nie trudno. Wystarczy przygotować pastę z sody i wody. Łączymy sodę z wodą w stosunku 3:1. Tak przygotowaną pastą, możemy szorować powierzchnie lub pozostawić pastę na kilka minut na danym elemencie, a potem przetrzeć całość mokrą, miękką szmatką. Efekty mogą was zaskoczyć. Tak proste produkty, a tak doskonałe w dążeniu do czystej łazienki. Czy nie da się łatwiej sprzątać, używając ekologicznych środków? Czy nie ma lepszych produktów, niż brzydko pachnący ocet?
Czyszczące nawilżane ściereczki do łazienki - skuteczne i łagodne rozwiązanie
Mocna chemia lub domowe środki - czy tylko taki mamy wybór w walce o czystą łazienkę? Zdecydowanie nie! Czyszczące nawilżane ściereczki LUBA to połączenie skuteczności, wygody i ekologicznych rozwiązań. Mamy do wyboru:
- czyszczące ściereczki antybakteryjne dedykowane do łazienki,
- nawilżane ściereczki soda z aktywną pianą,
- biodegradowalne uniwersalne ściereczki czyszczące z octem do podłóg, blatów, szyb i luster,
- czyszczące, antybakteryjne ściereczki do szyb, luster i płyt
Każdy rodzaj ściereczek to idealne i skuteczne rozwiązanie w walce o czystą łazienkę. Dzięki wyjątkowo skutecznym składnikom, znanym już naszym babciom, o antybakteryjnym działaniu przywracają czystość łazienkowej ceramice, armaturze, glazurze, a nawet lustrom. Nawilżane ściereczki czyszczące, choć wyglądają niepozornie, świetnie radzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami w łazience. Już 1 duża ściereczka XXL może zdziałać cuda i usunąć uporczywe zacieki na ceramice, glazurze i armaturze. Dodatkowo powierzchnia pozostaje czysta i bez smug. I ten zapach. Po porządkach, wykonywanych przy pomocy ściereczek LUBA, pozostaje delikatny, przyjemny zapach (używając mocnej chemii - tego nie doświadczymy), a nasza skóra jest nienaruszona (nie ma potrzeby używania ochronnych rękawic).
Jak wyczyścić toaletę pozbywając się bakterii?
Czyszczenie toalety to bolączka wielu osób. Sposobów na nią jest co najmniej kilka. Można wziąć w rękę silny, żrący środek do WC. Wówczas nie zapominajmy o rękawiczkach i o tym, by po jego wlaniu przez dłuższy czas nie wchodzić do toalety. Środek nie tylko musi mieć czas na działanie, ale też i jego zapach może zniechęcić. Są też łatwiejsze i mniej inwazyjne metody. Uporczywe zabrudzenia wewnątrz muszli klozetowej można usunąć pastą z sody oczyszczonej. Szczotkę moczymy w paście i szorujemy. Z kamieniem poradzi sobie coca-cola. Zewnętrzny brud zmyjemy antybakteryjną ściereczką. Ściereczka nie tylko pozostawia powierzchnię czystą i bez smug, ale też zostawia delikatny ładny zapach i pewność, że na toalecie nie zostaną żadne bakterie (w szczególności w miejscach, gdzie siadamy, gdzie dzieci opierają rączki itd).
Jak wyczyścić łazienkowe płytki?
Marzą ci się lśniące płytki bez smug. Aby to osiągnąć naprawdę nie trzeba wiele. Oczywiście w sklepach można znaleźć specjalne emulsje do czyszczenia płytek, które je nabłyszczają i sprawiają, że są bardziej odporne na wilgoć. Czy, aby na pewno jest to potrzebne? Zacieki z wody i mydła, wszelkiej maści plamy czy zabrudzenia, można w szybki i skuteczny sposób usunąć za pomocą nawilżanych ściereczek do łazienki. Takie ściereczki warto używać na co dzień. Wystarczy przetrzeć płytki i gotowe. Dla lepszego efektu można całość wytrzeć do sucha. Płytki będą aż lśnić.
Jak usunąć zabrudzenia z fug?
Tu sprawdzi się doskonale moc sody. Można sięgnąć po domowy specyfik - sodę oczyszczoną wymieszaną z octem lub ułatwić sobie życie i do czyszczenia fug użyć ściereczki nawilżanej z sodą. Przecieramy nimi fugi, później można dodatkowo całość wytrzeć suchą szmatką i gotowe. Czyste fugi bez większego wysiłku i mocnej chemii. Ściereczki LUBA czerpią moc z natury.
Jak szybko umyć lustra w łazience?
Jak wyczyścić tafle lustra, by znów lśniła i nie było na niej żadnych smug, zacieków, śladów z mydła, pasty do zębów, czy niechcianych niteczek? Tu sprawdzą się doskonale nawilżane ściereczki z siłą octu. Dzięki nim, w kilka chwil, można usunąć wszystkie niechciane ślady z luster. Wystarczy 1 nawilżana ściereczka, by łazienkowe lustro znów lśniło. Dla lepszego efektu powierzchnię można dodatkowo wypolerować do sucha.
Jak szybko wyczyścić prysznic, wannę i umywalki?
Tu również na początku należy wspomnieć o systematyczności. Jeśli porządki będziemy wykonywać regularnie, to później będzie nam je łatwiej utrzymać. Ściereczki nawilżane LUBA są naszym sprzymierzeńcem. Warto mieć zawsze, choć 1 opakowanie w domu. Dzięki nim, w szybki sposób, można usunąć wszelkie zanieczyszczenia i zacieki. Nie ma potrzeby szorowania, o ile nie zaniedbamy porządków. Jeśli na naszej wannie pojawią się poważniejsze zabrudzenia, niestety nie obędzie się bez większego wysiłku. W takim wypadku również nie zawsze trzeba sięgać po chemię. Domowe sposoby, oparte na occie, czy sodzie, często radzą sobie nawet z poważniejszymi zabrudzeniami. Do codziennych porządków spokojnie wystarczy nawilżana ściereczka, która usuwa brud, nie niszcząc przy tym, ani czyszczonych powierzchni, ani skóry naszych rąk.
Jak dbać o baterie łazienkowe?
Każdy chce, by baterie łazienkowe wręcz lśniły tak jak po zakupie. Co zrobić by tak było? Wystarczy o nie systematycznie dbać. Baterie łazienkowe najlepiej czyścić co 2-3 dni, używając nawilżanej ściereczki i wycierając armaturę do sucha, dzięki czemu nie pozostaną na niej nieestetyczne zacieki. Jeśli na baterii osadził się niechciany kamień, możemy go usunąć, stosując metodę babć - nasączony octem lub kwaskiem cytrynowym kawałek gazy umieszczamy w miejscu wystąpienia kamienia i zostawiamy tak na 1h. Po tym czasie całość dokładnie myjemy i wycieramy. Takie zabiegi należy powtórzyć kilka razy. W razie niepowodzenia można sięgnąć po silniejsze sklepowe środki.
Co zrobić, aby łazienka wciąż pachniała świeżością?
W łazience częstym problemem jest brzydki zapach. Wpływ na zapach mają wilgotne ręczniki, brudne pranie, kanalizacja, słaba wentylacja pomieszczenia (np. w blokach nie ma okien w łazience). To wszystko powoduje, że w łazience często unosi się niezbyt przyjemna woń. Jak odświeżyć powietrze w łazience? Podstawą jest porządek. Dbaj o niego każdego dnia. Jeśli ręczniki przeszły wilgocią, nie zwlekaj z ich wypraniem. Do czyszczenia używaj środków, które zostawiają w łazience łagodny, przyjemny zapach - jak nawilżane ściereczki LUBA. Nie zapomnij o regularnym odświeżaniu rur odpływowych. Możesz użyć środków dostępnych w sklepach lub domowej mieszanki sody i octu.
Czysta łazienka to funkcjonalna łazienka
Porządki w łazience to nie tylko wycieranie, mycie, czy szorowanie. Łazienka nie powinna być zagracona. Powinny się w niej znajdować wyłącznie potrzebne rzeczy. Jeśli mamy duże zapasy szamponów, czy innych kosmetyków, to warto zaopatrzyć się np. w białe pudełka z tworzywa sztucznego z pokrywą, w które możemy poukładać nasze zapasy. Takie pudełka łatwiej ustawić w łazience, łatwiej je też wynieść, gdy zabieramy się za porządki. Dobry kosz na bieliznę to również niezbędny element wyposażenia łazienki. Tak, jak i wieszaki na ręczniki, czy pojemne szafki. To wszystko ułatwia zachowanie porządku.