Jak dbać o włosy niemowlaka?
Dziecko to mały skarb, o który należy się troszczyć ze szczególną uwagą i starannością. Pielęgnacja delikatnej skóry niemowlaka, czyszczenie uszu, okolic pępka, kąpiele czy wycieranie wrażliwej pupy, to wszystko spędza sen z powiek każdemu rodzicowi. Każda z tych czynności jest istotna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Nawet o delikatne włosy niemowlaka należy dbać w sposób szczególny. Jak pielęgnować włosy noworodka? Czego nie rodzić podczas pielęgnacji? Czy mycie włosów niemowlaka wymaga specjalnych środków? O tym dowiecie się z naszego artykułu.
Jak dbać o włosy dziecka w pierwszych miesiącach życia?
Skóra noworodka jest o wiele delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej. Źródła podają, że jest nawet do 5-ciu razu cieńsza. A przez to delikatniejsza i o wiele wrażliwsza. To dotyczy również skóry na główce. Delikatną skórę dziecka łatwo podrażnić zbyt częstym czesaniem i zbyt intensywnym myciem. Na główce znajduje się też wiele receptorów. Jeśli zbyt mocno je będziemy dotykać może to spowodować u dziecka dyskomfort. A przecież nie o to nam chodzi. Dlatego w pierwszych miesiącach życia nie warto przesadzać z pielęgnacją. Delikatny meszek na główce dziecka nie brudzi się tak często, jak u starszych pociech. Dodatkowo niemowlę nie produkuje ochronnego łoju, a więc nie ma obawy o przetłuszczenie. W większości przypadków dopiero po około 4-6 miesiącu życia dziecka meszek zanika, a w jego miejscu pojawiają się “prawdziwe” włoski, które można pielęgnować już nieco intensywniej, choć nadal z wyczuciem i delikatnością.
Dlaczego niektóre noworodki mają bujną czuprynę?
Niektóre dzieci rodzą się z charakterystycznym meszkiem, inne mają kępki włosów, a jeszcze inne bujną czuprynę. Od czego to zależy? W brzuchu mamy główka dziecka porasta tzw. meszkiem płodowym, który ma tendencję do zanikania w pierwszych tygodniach życia dziecka. To, czy dziecko urodzi się z włosami, czy nie, uwarunkowane jest genetycznie. Jednak bez względu na to czy dziecko ma jedynie meszek na głowie, czy bujną czuprynę, zawsze należy odpowiednio dbać o jego włosy i główkę.
Jak myć włosy niemowlaka?
Główkę niemowlaka należy myć podczas kąpieli całego ciała. Taką kąpiel należy odpowiednio przygotować.
Jak przygotować kąpiel dla niemowlaka?
Kąpiel niemowlaka powinna być jedną z najprzyjemniejszych czynności pielęgnacyjnych. Żeby tak było trzeba ją odpowiednio przygotować. Należy zadbać zarówno o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym będziesz kąpać dziecko (temperatura powinna wynosić 25°C), jak i o panującą atmosferę. Kąpiel ma być przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Woda przeznaczona do kąpieli maluszka powinna mieć temperaturę 36-37°C. Można zmierzyć temperaturę specjalnym termometrem lub sprawdzić ją starą metodą. Wkładamy łokieć do wody przed kąpielą dziecka. Podczas kąpieli należy pamiętać, by nie moczyć kikuta pępowinowego do momentu jego odpadnięcia i zagojenia. Jeśli noworodek ma suchą lub atopową skórę, do kąpieli i po niej można zastosować specjalne preparaty natłuszczające i nawilżające (emolienty).
Mycie głowy niemowlaka - pamiętaj o tych zasadach
Główkę niemowlaka myjemy podczas kąpieli. Myjąc główkę dziecka, polewamy ją od tyłu, pilnując przy tym, by krople wody nie leciały dziecku do oczu. Główkę należy delikatnie zwilżyć i dopiero teraz użyć specjalnego szamponu dla niemowląt i z wyczuciem masować główkę maluszka. Na koniec spłukujemy kosmetyk wodą. Główkę delikatnie wycieramy do sucha. Nie należy pocierać ręcznikiem główki zbyt mocno.
Czy do mycia główki niemowlaka od razu potrzebny jest szampon?
W pierwszym miesiącu życia główkę niemowlaka można przemywać samą wodą lub wodą z dodatkiem delikatnego płynu do kąpania. Później można kupić specjalny szampon dla niemowląt. Nigdy nie myjemy główki dziecka kosmetykami przeznaczonymi dla dorosłych.
Czy kąpiel i mycie główki dziecka zawsze są niezbędne?
W pierwszych miesiącach życia nie warto przesadzać z pielęgnacją. Zbyt częste kąpiele mogą tylko zaszkodzić. Co, jeśli skóra na główce się zabrudzi np. gdy dziecku się uleje? Czasem wystarczy przetrzeć skórę głowy delikatną chusteczką LUBA Tuli. LUBA Tuli to chusteczki nasączane w 97% wodą i dodatkowym składnikiem (aloesem lub pantenolem), który polepsza ich właściwości pielęgnujące skórę. Wodne chusteczki nie powodują podrażnień, dzięki czemu można stosować je bez obaw, że wywołają wysypkę na delikatnej skórze dziecka. Można z nich skorzystać w każdym miejscu i o każdej porze. Dlatego warto mieć je zawsze w podręcznej torbie lub wózku.
Jak czesać włosy niemowlęcia?
Do czesania włosów niemowlęcia zawsze należy używać specjalnej szczotki z naturalnym włosiem lub odpowiedniego grzebienia zakończonego miękkimi kuleczkami, które nie ranią delikatnej skóry na główce maluszka. Takie przybory bez problemu kupimy w każdym sklepie dziecięcym. Dlaczego taka, a nie inna szczotka lub grzebień. Po pierwsze, by nie sprawić bólu. Po drugie, czesanie będzie równocześnie masażem, który poprawia krążenie podskórne i pobudza mieszki włosowe do pracy. Niektóre maluszki uwielbiają być czesane. Ta czynność może je nawet uspokajać. Ważne, by czesać maluszka delikatnie i ze spokojem. Nigdy nie robimy nic w pośpiechu.