Jak dbać o skórę dłoni na co dzień i w podróży?
Dłonie stanowią naszą wizytówkę. To nimi się witamy i wykonujemy wiele czynności w ciągu dnia. Tym samym są one szczególnie narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, dlatego wymagają wyjątkowej ochrony i pielęgnacji. Co może zaszkodzić naszym dłoniom? Powodów jest wiele. Zmiany temperatur, wiatr, mróz, kontakt z detergentami, bakterie, a nawet zwykły brud i zanieczyszczenia, o jakie nietrudno każdego dnia. To wszystko przyspiesza procesy starzenia się skóry dłoni lub powoduje jej uszkodzenia. Jak właściwie zatroszczyć się o dłonie? Czego unikać, a co powinno być codzienną czynnością?
Dlaczego należy dbać o dłonie?
Często możemy usłyszeć, że dłonie są wizytówką każdej kobiety. To nie do końca prawda. Zadbane dłonie, to wizytówka każdego z nas, bez względu na płeć. Oczywiście dłonie kobiet zwracają szczególną uwagę. Panie często mają perfekcyjnie wykonany manicure, a skóra ich dłoni jest gładka, lśniąca i dobrze nawilżona. Tak wyglądają piękne dłonie. Piękne i zadbane dłonie to nie tylko te z perfekcyjnie wykonanym manicure, będący często wynikiem wizyty u kosmetyczki. I bez kosmetyczki dłonie mogą wyglądać dobrze. Wystarczy, że będziemy pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących mycia dłoni i używania odpowiednich środków nawilżająco-ochronnych.
Jak codziennie dbać o dłonie?
Jak codziennie dbać o dłonie? Odpowiedź wydaje się prosta. Po prostu je myjąc. Czy aby na pewno? Owszem, mycie dłoni, to podstawa, ale i tu należy kierować się pewnymi zasadami. Mycie dłoni - TAK - ale nie nadmierne szorowanie, bo w ten sposób możemy sobie tylko zaszkodzić i usunąć ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry, a jego odbudowa to proces długotrwały i nie można go przyspieszyć samymi kremami.
Czym jest płaszcz wodno-lipidowy skóry i dlaczego ma takie znaczenie?
Zbyt częste, mocne lub nieprawidłowe mycie dłoni może pozbawić je ochronnego płaszcza wodno-lipidowego. Dlaczego ten płaszcz ma takie znaczenie?
- Płaszcz hydrolipidowy skóry jest odpowiedzialny za procesy wchłaniania oraz przenikania substancji do wnętrza skóry. Przy szkodliwych substancjach jest strażnikiem zapobiegającym dostaniu się ich do skóry, a przy dobroczynnych - pomaga im wniknąć głębiej w skórę.
- Wpływa na odpowiednie nawilżenie skóry, a przecież woda jest niezbędnym składnikiem przebiegu wszelkich procesów zachodzących w skórze.
- Płaszcz hydrolipidowy chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, warunki atmosferyczne, czy promienie UV.
- Bariera lipidowa ma też wpływ na elastyczność skóry.
Myj dłonie, ale z głową!
Nie szorujemy zbyt mocno, nie myjemy zbyt często i co ważne - do mycia używamy odpowiednich środków. Używamy środków delikatnych i naturalnych. Najlepsze zawsze jest mydło. Należy pamiętać, by w jego składzie znajdowały się jedynie substancje naturalne - olejki eteryczne, tłuszcze pochodzenia roślinnego (oliwa z oliwek, olej kokosowy) oraz glinki, które działają antybakteryjnie. I mniej chemii, tym lepiej. Poza tym należy pamiętać o tym, by dłonie myć dokładnie i regularnie (nie tylko wtedy, gdy są bardzo brudne). Mycie dłoni należy wykonywać przez co najmniej 20 sekund, najlepiej przy użyciu naturalnego mydła. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że usuniemy z nich również szkodliwe bakterie i wirusy.
Dobry krem to podstawa
Dlaczego w wielu damskich torebkach można znaleźć krem do rąk? Bo dobrze dobrany krem, to podstawa przy dbaniu o skórę dłoni. Dobry krem pozwoli odpowiednio nawilżyć skórę, zapobiega zaczerwienieniu, łuszczeniu się naskórka, a nawet drobnym ranom. Skórę dłoni warto natłuszczać nawet 4-5 razy na dobę. Szczególnie jest to ważne zimą, gdy niesprzyjające warunki mogą przyczynić się do spękania, czy wysuszenia skóry dłoni. Krem jest też niezbędny, gdy stosujemy liczne środki antybakteryjne. Niestety większość z nich bardzo wysusza skórę dłoni, a często jest też przyczyną mocnych podrażnień. Tu pomoże dobry krem i zmiana środków na delikatniejsze, jak antybakteryjne nawilżane chusteczki do rąk LUBA.
Jak prawidłowo dbać o dłonie w podróży?
Dbanie o dłonie w podróży często jest dość kłopotliwe. Nie zawsze przecież możemy skorzystać z łazienki, by dobrze umyć nasze dłonie, a codzienność naraża je na o wiele więcej, niż zwykłe zabrudzenia. Najlepiej to widać, gdy w podróż wybieramy się całą rodziną. Dzieci często coś dotykają, nawet bez pozwolenia rodziców, mężczyźni niejednokrotnie muszą się zmagać ze smarem samochodowym, a mamy, czy babcie, podające kanapki rodzinie, nie mogą pozwolić sobie na brudne ręce. Dlatego w torbie podróżnej, czy plecaku zawsze warto mieć ze sobą oczyszczający zestaw chusteczek z płynem antybakteryjnym. To idealne rozwiązanie dla całej rodziny. Mokre chusteczki do rąk LUBA delikatnie, ale skutecznie czyszczą, chronią przed bakteriami, są bezpieczne dla skóry dłoni, jednocześnie ją pielęgnując. I co najważniejsze - dzięki nim można umyć dłonie bez dostępu do wody.
Jak zadbać o skórę dłoni kobiet, a jak mężczyzn lub dziecka?
Czy zasady pielęgnacji dłoni są inne dla kobiet, mężczyzn i dzieci. I tak i nie. Ogólne zasady mycia dłoni pozostają praktycznie takie same. Różnice jednak występuję w doborze kosmetyków i innych środków. Skóra dłoni dzieci jest najdelikatniejsza, tym samym, wymaga stosowania delikatnych i odpowiednio dobranych kosmetyków. Nie mogą w nich występować środki drażniące, jak alkohol, bo mogą one powodować podrażnienia i uszkodzenia na skórze dłoni dziecka. Na rynku występują też zróżnicowane kosmetyki dla kobiet i mężczyzn. Wynika to przede wszystkim z odmienności typologii skóry obydwu płci. Mężczyźni mają o wiele grubszą skórę, niż kobiety, posiada ona również więcej gruczołów łojowych i potowych wzmacniających warstwę hydrolipidową skóry. Różnic jest o wiele więcej. Dlatego LUBA w swojej ofercie ma chusteczki nawilżane do rąk zarówno dla dzieci, jak i te dedykowane dla kobiet, czy mężczyzn. Wybierajmy mądrze i dbajmy o skórę dłoni jak najlepiej.
Jak dbać o dłonie, aby pozbyć się wirusów i zarazków?
Dłońmi dotykamy praktycznie wszystkiego, dlatego tak ważne jest, by o nie odpowiednio zadbać. Tu nie chodzi jedynie o możliwość wystąpienia podrażnień, czy innych uszkodzeń skóry dłoni. Istnieje jeszcze większe zagrożenie, jakim są niewidoczne dla ludzkiego oka bakterie i wirusy. Niestety większość chorób zakaźnych przenoszona jest na dłoniach. Wystarczy przetrzeć brudną ręką oczy, usta, czy nos i już może dojść do zakażenia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena rąk. Po powrocie do domu od razu należy udać się do łazienki i dokładnie umyć ręce mydłem. Co zrobić, kiedy jesteśmy poza domem? Jak umyć ręce bez wody? I tu jest rozwiązanie. Wystarczy sięgnąć po oczyszczające chusteczki do rąk z płynem antybakteryjnym. Można je mieć zawsze przy sobie - małe poręczne opakowanie - i skorzystać w dowolnej chwili. Nawilżane chusteczki doskonale oczyszczają skórę, a dzięki dodatkowi płynu antybakteryjnego, zabezpieczają przed bakteriami i wirusami czyhającymi na nas każdego dnia. Użyj, wyrzuć i ciesz się oczyszczoną i gładką skórą dłoni.
Dbanie o dłonie to podstawa wynikająca nie tylko z kwestii estetycznych. Dłonie są niezbędne do wykonywania wielu czynności, dlatego tak ważne jest, by były zadbane. Spękana lub podrażniona skóra dłoni, to dyskomfort, z którym często ciężko normalnie żyć. Poza tym niezadbane dłonie, to w wielu przypadkach początek innych o wiele groźniejszych chorób. To dłońmi często dotykamy oczu, ust, czy nosa, a tym samym, nie trudno o przenoszenie bakterii, czy zarazków tak groźnych dla naszego zdrowia. Dlatego koniecznie należy o nie dbać i przykładać do tego należytą uwagę.