Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o psie łapy zimą?

2020-11-30
Jak dbać o psie łapy zimą?

Zimowe dni to wyzwanie dla każdego. Nas przed mroźną aurą chronią ciepłe ciuchy. Co z pupilem? Ich futra chronią je przed wiatrem i mrozem, ale niestety niektóre ich części ciała są szczególnie narażone na zimno. Mowa tu o łapach, a w szczególności wrażliwych poduszeczkach, których nic nie chroni przed zimnym śniegiem, lodem i chemikaliami, które my ludzie wysypujemy na nawierzchnię, by nie była zbyt śliska. Łapy naszego ukochanego czworonoga są narażone na to wszystko. Jak dbać o psie łapy? Co zrobić, by mimo nieprzychylnej pogody, pupil cieszył się ze spaceru? Jak uniknąć kontuzji łap?

Jak zbudowane są psie łapy?

Choć łapy psa wyglądają niepozornie, to mają naprawdę skomplikowaną budowę. W łapach psa znajduje się kilka kości, mięśnie, więzadła i wiele różnych tkanek. Łatwo też zauważyć kilka poduszeczek, które odpowiadają za amortyzację podczas skoków i zabezpieczają kości i stawy psa przed urazami. Poduszka nadgarstkowa ułatwia psu poruszanie się po śliskich lub stromych powierzchniach. Chroni ona również przed kontuzją na wypadek gwałtownego hamowania. Wszystkie poduszki w łapach psa zapewniają też ochronę przed chłodem, powoli uwalniając ciepło. Poduszki to nie tylko ochrona. Dzięki nim pies wyczuwa ukształtowania i rodzaj terenu, po którym się porusza. Poduszki są naprawdę czułe.

Ciekawostka dotycząca psich łap

Czy wiedzieliście, że na psich łapach znajdują się również gruczoły potowe? To one sprawiają, że w upalne letnie dni psie łapki pozostają lekko wilgotne i zapewniają czworonogowi uczucie przyjemnego chłodu. Ciekawe jest również to, że niektóre rasy psów wyróżniają się wyjątkowymi umiejętnościami pływania i mają palce zrośnięte błoną. Natomiast rasy wywodzące się z zimnych rejonów świata, posiadają większe i grubsze poduszki, aby bez problemów poruszać się po ośnieżonych terenach.

chusteczki nawilżane luba jak dbać o psie łapy zimą szczeniak

Pielęgnacja psich łap przed spacerem

Zimą psie łapy są szczególnie narażone. Choć opuszki łap psa szybko się odnawiają - w miarę ścierania zewnętrznej warstwy gąbczastej, powstaje w jej miejsce nowa - to są wrażliwe i nieodporne na różne środki chemiczne, stosowane przez ludzi zimą. Dlatego warto smarować psom opuszki łap odpowiednimi preparatami o działaniu ochronnym i nawilżającym. Kiedy to robimy? Psie łapy smarujemy preparatem ochronnym przed spacerem, a preparatem nawilżającym po spacerze. Ważna jest tu systematyka w stosowaniu. Smarowanie należy wykonywać codziennie. Jeśli będziemy to robić wyłącznie od czasu do czasu, najzwyczajniej w świecie nic to niestety nie da.

Jakie składniki są korzystne dla psich łap?

Najlepiej do pielęgnacji opuszków łap psa nadają się lanolina i propolis. To naturalne woski pochodzenia zwierzęcego. Doskonała do stosowania przed wyjściem na spacer jest parafina, która tworzy na skórze tłustą warstwę. Ta warstwa chroni łapki psa. Jednak należy uważać, bo pies może się na niej ślizgać. Co z popularną wazeliną? Ona ma doskonałe właściwości nawilżające i szybko się wchłania. Jednak wazeliny nie wolno stosować przed wyjściem z pupilem na zimowy spacer, bo może przyczynić się do powstania nieprzyjemnych odmrożeń łap psa. Warto ją stosować wieczorem z dodatkiem witaminy A, bo taki duet doskonale regeneruje opuszki łap psa.

chusteczki nawilżane luba jak dbać o psie łapy zimą labrador zimą

Jak pielęgnować łapy psa po zimowym spacerze?

Po powrocie z zimowego spaceru, nie można zapominać o pielęgnacji psich łap. Nie chodzi tu wyłącznie o nasz komfort i o to, że umyte psie łapy nie ubrudzą nam mieszkania. Tu chodzi przede wszystkim o zdrowie i komfort naszego pupila.

Najpierw umyj łapy lub wytrzyj łapy nawilżającą chusteczką dla psów

Na początek należy wytrzeć psie łapy na mokro. Doskonale sprawdzą się tutaj chusteczki nawilżane dla psów - oczyszczanie i ochrona skóry. Doskonale oczyszczają, nie podrażniając. Codzienna pielęgnacja z nawilżającymi chusteczkami Luba jest szybka i wygodna, a po użyciu, brudną chusteczkę można od razu wyrzucić do kosza. Produkt przeznaczony jest również dla najmłodszych piesków. Chusteczki nawilżane dla psów nie zawierają alkoholu i substancji zapachowych, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na psa. Małe i poręczne opakowanie sprawia, że można je mieć zawsze przy sobie. Przecież nie zawsze wracamy prosto do naszego domu. Po drodze można też odwiedzić rodzinę. Dzięki chusteczkom szybko wyczyścimy psie łapy i swobodnie będziemy mogli wejść do czyjegoś mieszkania.

Dokładne osuszanie psich łap jest bardzo ważne!

Po umyciu lub wytarciu psich łap nawilżającymi chusteczkami, zawsze należy je dokładnie osuszyć. Przy okazji zawsze dobrze obejrzyj łapy psa i sprawdź, czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń, czy podrażnień.

chusteczki nawilżane luba jak dbać o psie łapy zimą pies bawi się w śniegu

Pamiętaj, że sól i środki chemiczne są groźne dla psich łap

Jaki wpływ na psie łapy ma sól drogowa? Większość używanych zimą środków do odśnieżania ulic i chodników jest toksycznych dla naszych pupili. Po długim spacerze na takich powierzchniach toksyczne składniki mogą pozostać na psich łapach i w rezultacie prowadzić to może do podrażnień, a nawet odparzeń. Dodatkowo pies będzie lizał łapy, a tym samym składniki te mogą przedostać się dalej i wyrządzić jeszcze większe szkody. Dlatego dbanie o psie łapy, ich dokładne mycie jest tak ważne zimą.

Działaj, zanim nadejdzie sroga zima

Jak zabezpieczyć psie łapy przed nadejściem zimy? Warto podciąć sierść lub włosy psa, które są wokół łap. Wszystko po to, by lód i śnieg tak się do nich nie przyklejał i nie powodował bólu podczas chodzenia. Warto również przyciąć psu pazury. Zbyt długie pazury sprawiają, że łapy czworonoga łatwiej mogą się rozjeżdżać, co z kolei ułatwia zimą odkładanie i wbijanie się śniegu i lodu.

Dbanie o psa to nasz obowiązek

Dbanie o psa zimą jest szczególnie ważne. Oczywiście nie należy zapominać o innych częściach ciała podczas codziennej pielęgnacji. Już wspominaliśmy, jak ważne jest, by odpowiednio dbać o oczy psa lub jak dbać o uszy czworonoga. Zimą, to łapy psa są szczególnie narażone na urazy. Choć psie opuszki wydają się silne i dość odporne, to jednak ich naskórek przegrywa z solą i lodem. Zima nie jest sprzymierzeńcem psich łap. Podczas gdy my spacerujemy w odpowiednim obuwiu, chroniącym nas przed działaniem zimna, soli i innych czynników, pies jest na to wszystko narażony. Naskórek znajdujący się na psich opuszkach może zacząć pękać lub się łuszczyć, sprawiając pupilowi ból lub dyskomfort. Dlatego nigdy nie zapominajmy o psich łapach. Zdrowy pupil to szczęśliwy pupil. To w dużej mierze od nas zależy, czy będzie się mógł tym zdrowiem cieszyć jak najdłużej. Pamiętajmy też, by w przypadku wystąpienia poważniejszych ran, uszkodzeń wywołanych lodem, czy odmrożeń, zgłaszać się z psem od razu do weterynarza.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 508 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Produkty bardzo dobrej jakości. Szybka wysyłka. Polecam
2024-08-28
Sprawnie zorganizowana przesyłka
pixel