Jak dbać o oczy psa?

Pies to przyjaciel na całe życie. Kompan i towarzysz, o którego należy dbać. Zabiegi pielęgnacyjne, to nie tylko kwestia estetyczna. Właściwa pielęgnacja skóry, sierści, ogona i jego okolic, łap, oczu, czy uszu, to podstawa. Dobra pielęgnacja sprawia, że zwierzę jest nie tylko zdrowe, ale też cieszy się dobrym samopoczuciem. O tym, jak kąpać psa, pisaliśmy wam już na naszym blogu. Teraz przyjrzyjmy się bliżej wiernym psim oczom. Jak dbać o psie oczy i dlaczego jest to takie ważne? Jakie choroby oczu mogą wystąpić u psów i czy można im zapobiec?
Dlaczego dbanie o oczy psa jest tak ważne?
Bez wątpienia oczy są jednym z najdelikatniejszych narządów zewnętrznych psa. Dlatego też ich pielęgnacja jest nie tylko ważna, ale też musi być odpowiednio wykonana. To tak jak z uszami psa. Czyszczenie psich uszu jest niezwykle ważne. Nie można go wykonać ot, tak, ani też robić tego nieodpowiednio, bo naszego pupila dotkną przykre dolegliwości, takie jak zapalenie ucha. Podobnie jest z oczami. Konsekwencją braku odpowiedniej pielęgnacji psich oczu są liczne choroby lub inne dolegliwości bólowe. Pupil, drapiąc się w okolicach oczu, daje nam wyraźny sygnał, że potrzebuje pomocy. Niestety, najczęściej oznacza to nie tylko konieczność czyszczenia oczu, ale także wizyty u weterynarza. Dlatego zawsze lepiej zapobiegać takim sytuacjom.
Jak wygląda zdrowe oko psa, a co powinno nas niepokoić?
Zdrowe, zadbane psie oczy są błyszczące i nie widać w nich zanieczyszczeń. Spojówka powinna być lekko różowa. Jeśli tak nie wyglądają oczy pupila, mamy powód do obaw, zwłaszcza jeśli wystąpią inne objawy, jak: przebarwienia sierści wokół oczu, nadmierne łzawienie psich oczu, wypływy ropne na powierzchni oka, opuchlizna powiek i spojówek, czy zaczerwienienie. Takie objawy wskazują na chorobę oczu. Wówczas koniecznie należy udać się z pupilem do weterynarza.
Choroby psich oczu
Niestety zła pielęgnacja psich oczu lub występowanie innych czynników, może doprowadzić do powstania różnych chorób. Oczy psa są niezwykle delikatne. Już zwykłe źdźbło trawy, paproch, a nawet nieusuwany kurz, może doprowadzić do różnych dolegliwości, czy stanu zapalnego. W najgorszych przypadkach brak prawidłowej pielęgnacji oczu psa może skończyć się poważną chorobą i nieuniknionym długim leczeniem. Jakie choroby oczu psa najczęściej są spotykane?
Zapalenie spojówek u psa
Zapalenie spojówek u psa to przykra dolegliwość. Stan ten może być warunkowany przez różne czynniki. Do najczęstszych należą alergia kontaktowa, atopowe zapalenie skóry, wywinięcie powieki (ektropium), podwinięcie powieki (antropium), czy też choroby układowe jak nosówka. Zapalenie spojówek może zostać również wywołane przez uszkodzenie mechaniczne lub obecność ciał obcych, jak piasek, kurz, a nawet źdźbła trawy.
Zaćma u psów
Zaćma u psów to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki lub jej torebki. Choroba ta niestety prowadzi do ślepoty psa. Można wyróżnić 3 rodzaje zaćmy u psa:
- wrodzoną (dziedziczną),
- wtórną, której przyczyną jest cukrzyca, hipokalcemia lub niedobory żywieniowe,
- starczą, która jak sama nazwa wskazuje, wynika z wieku, czyli naturalnych procesów starzenia się zwierzęcia.
Jaskra, jako 1 z chorób psich oczu
Jaskrę wywołuje zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Przyczynia się ono do uszkodzeń komórek siatkówki oraz nerwu wzrokowego u psa. Niestety brak leczenia jaskry może skutkować ślepotą psa. Można wyróżnić 2 typy jaskry:
- wrodzoną, która jest uwarunkowana przez anomalie anatomiczne oka psa,
- wtórną, którą wywołuje np. przednie zapalenie błony naczynkowej, czy urazy mechaniczne.
Owrzodzenie rogówki oka u psa
Owrzodzenie rogówki oka u psa to kolejna przykra dolegliwość. Owrzodzenie rogówki może być powierzchowne lub głębokie. Skąd wrzody rogówki? Najczęściej jest to wynik pewnych uszkodzeń mechanicznych oka psa, ektropium, zespołu suchego oka, czy też występowania ciał obcych. Temu ostatniemu zawsze możemy zapobiec prawidłową pielęgnacją psiego oka.
Codzienna pielęgnacja oczu psa to podstawa!
Oczy u psa są jednym z najdelikatniejszych narządów zewnętrznych. Zła pielęgnacja lub - co gorsza - jej brak może doprowadzić do licznych i poważnych schorzeń. Pielęgnacji psich oczu nie należy odkładać na później. Tu liczy się systematyka. Oczy psa są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Nawet sam kurz, czy niewielka ilość innego brudu, może doprowadzić do poważnych podrażnienia oka u psa. Co za tym idzie - doprowadzić do infekcji i stanów zapalnych. Regularne usuwanie zanieczyszczeń to absolutna podstawa.
Jak prawidłowo czyścić oczy psa?
Wbrew pozorom, to nic trudnego i do tego zabiegu powinno się przyzwyczajać pupila od pierwszych dni w naszym domu. Cały proces usuwania zanieczyszczeń z oczu psa jest prosty i szybki, ale należy go przeprowadzić z wyczuciem i delikatnością. Oczy psa przemywamy nasączonym wodą (lub specjalnym płynem) gazikiem. Przemywamy od bocznego (skroniowego) kąta oka do dolnego punktu łzowego. Nie robimy tego na odwrót, bo może to spowodować wepchnięcie zanieczyszczeń pod powiekę. I co ważne! Nigdy nie przecieramy bezpośrednio gałki ocznej zwierzaka.
Czym czyścić psie oczy?
Do pielęgnacji psich oczu używamy tylko odpowiednich do tego celu preparatów, które można nabyć u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym. Psie oczy można też przemywać solą fizjologiczną, przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Do przemywania psich oczu najlepiej sprawdzi się wacik lub specjalna nawilżana chusteczka. Należy się tu wystrzegać stosowania do przemywania oczu waty. Dlaczego do przemywania psich oczu nie powinniśmy używać waty? Jej drobne włókienka mogą niezauważone pozostać na gałce ocznej i stać się przyczyną podrażnienia oka u psa, a w najgorszym razie nawet doprowadzić do stanu zapalnego. W przypadku chusteczek nawilżanych LUBA taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca. Chusteczka nawilżana ma zwartą strukturę, będąc przy tym niezwykle delikatna. Dodatkowo chusteczki nawilżane dla psów są trwałe, nie zawierają alkoholu i są pozbawione kompozycji zapachowych.
Kiedy czyścić psie oczy?
Oczy psa należy przemywać regularnie, najlepiej rano. Do tego nigdy nie zapominajmy tego robić po powrocie ze spacerów po łąkach, po pobycie na plaży, czy innych piaszczystych terenach. Oczy psa należy dokładnie obejrzeć i ewentualnie przemyć, jeśli pupil wyraźnie wskazuje na problem, drapiąc się w okolicy oka. Tu jednak należy sprawdzić przyczynę, zanim zaczniemy działać. Jeśli oko psa będzie na przykład mocno spuchnięte lub będzie w nim ciało obce, którego nie jesteśmy w stanie wyciągnąć, koniecznie należy się udać do weterynarza.
Pielęgnacja psich oczu, a niesforne psie włosy
Niektóre rasy psów są bardziej podatne na podrażnienia oka. Do tych ras należy zaliczyć psy o długiej sierści. Włosy w okolicach oczu mogą podrażnić oczy pupila i stać się przyczyną kłopotów. W przypadku tych ras, poza zwykłym przemywaniem oczu, należy też zadbać o to, by włosy pupila były odpowiednio wystrzyżone lub spięte.
Oczy psa są bez wątpienia piękne i takie powinny być zawsze. To od nas - właścicieli - zależy w dużej mierze, czy takie pozostaną. Regularna pielęgnacja psich oczu to podstawa. Należy ją wykonywać prawidłowo, często i wyłącznie przy użyciu sprawdzonych sposobów i środków. Chusteczki nawilżane dla psów do pielęgnacji miejsc wrażliwych LUBA pozwolą zadbać o wierne psie oczy w każdym miejscu i o każdej porze.