Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki?

2021-01-30
Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki?

Miesiączka jest dla każdej kobiety czasem szczególnym. Zwykle paniom zaczyna brakować sił, czują się osłabione, zmęczone, a czasem też poddenerwowane. Problemem okazuje się też utrzymanie należytej higieny i świeżość. Podczas miesiączki wiele kobiet uskarża się na nadmierną potliwość, a higiena miejsc intymnych staje się wyzwaniem. Jak prawidłowo dbać o higienę intymną podczas miesiączki? Jakie produkty będą pomocne, a jakich unikać? Dlaczego higiena w te dni jest tak ważna? Jak radzić sobie, kiedy nie ma możliwości podmycia się w pracy, na wycieczce itp.? O tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu.

Czym jest miesiączka?

Miesiączka, zwana również menstruacją lub bardziej potocznie okresem, to całkowicie naturalny, fizjologiczny proces zachodzący w kobiecym organizmie. Miesiączka to nic innego, jak cykliczne złuszczenie się endometrium, czyli błony śluzowej macicy, co objawia się charakterystycznym krwawieniem menstruacyjnym. Pierwsza miesiączka pojawia się około 13 roku życia i oznacza początek okresu dojrzałości. Zaprzestanie miesiączkowania oznacza menopauzę i występuje między 45., a 55. rokiem życia. U zdrowej kobiety, która nie jest w ciąży, nie zażywa środków hormonalnych i nie karmi piersią, miesiączka pojawia się regularnie, co 28-30 dni. Krwawienie trwa zwykle około 4-5 dni, podczas których kobieta traci od 10 do 80 ml krwi. Jest to jednak w pełni naturalne.

Dlaczego higiena podczas miesiączki jest tak ważna?

Odpowiednia higiena miejsc intymnych podczas miesiączki to podstawa. Dlaczego jest to tak ważne? Podczas menstruacji wzrasta poziom pH w pochwie. Tym samym miejsca intymne stają się bardziej wrażliwe na różnego rodzaju infekcje. Dodatkowym problemem jest krew menstruacyjna, która osłabia naturalną barierę ochronną pochwy i okolic intymnych.

Jak dbać o higienę podczas miesiączki?

Gdy kobieta nie ma menstruacji, zazwyczaj wystarczy przemyć miejsca intymne 2 razy dziennie. To w zupełności wystarcza, by zachować odpowiednią higienę i czuć się komfortowo. Podczas miesiączki sytuacja ulega zmianie. W tym dniach nie chodzi wyłącznie o komfort czy chęć uniknięcia przykrego zapachu. Odpowiednia higiena podczas miesiączki ma wpływ na zdrowie. Podczas miesiączki nie trudno o różnego rodzaju infekcje dróg rodnych. Dlatego należy myć się o wiele częściej. Aby zapobiec ryzyku powstania infekcji, podczas menstruacji, zaleca się podmywanie okolic intymnych przy każdej zmianie podpaski lub tamponu. Taki zabieg jest oczywiście możliwy jedynie w domu, gdzie mamy dostęp do wody i swobodnego korzystania z łazienki. Po każdym takim zabiegu należy też starannie umyć ręce i w razie potrzeby zmienić bieliznę.

chusteczki nawilżane luba jak dbać o higienę miejsc intymnych podczas miesiączki przyjaciółki

Jak zadbać o higienę miejsc intymnych bez dostępu do wody?

Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki, gdy przebywa się poza domem? W pracy, w podróży lub innych miejscach, gdzie trudno o dostęp do wody lub nie ma możliwości swobodnego korzystania z łazienki, należy sięgnąć po inne sprawdzone rozwiązania. Odpowiedzią są nawilżane chusteczki do higieny intymnej dla kobiet. Chusteczki do higieny intymnej dla kobiet doskonale czyszczą delikatne miejsca, łagodzą stany zapalne, wzmacniają naturalną florę bakteryjną i pozostawiają skórę odświeżoną i nawilżoną, a przy tym nie powodują podrażnień. W zależności od dodatkowych składników wykazują działanie antybakteryjne, antyseptyczne, łagodzą stany zapalne skóry lub wspomagają jej regenerację.

Nawilżane chusteczki ziołowe to idealne rozwiązanie w trakcie miesiączki

Ziołowe nawilżane chusteczki z dodatkiem żurawiny i prawoślazu LUBA, to idealne rozwiązanie podczas miesiączki. Doceni je każda kobieta. Dzięki wyciągowi z żurawiny mają działanie antybakteryjne. Dodatkowo mają właściwości oczyszczające, łagodzące i odświeżające, które w te szczególne dni są tak ważne. To dyskretne rozwiązanie dla każdej kobiety. Chusteczki wykonane są w 100% z naturalnej włókniny celulozowej, co sprawia, że bez problemu rozpuszczają się w toalecie. Mają też obniżone pH. Nawilżane chusteczki do higieny intymnej należy stosować tak, jak papier toaletowy i przemywać nimi miejsca intymne od przodu do tyłu, czyli od spojenia łonowego do odbytu, nigdy odwrotnie. Ich małe i poręczne opakowanie sprawia, że można je zabrać ze sobą wszędzie i skorzystać w odpowiedniej chwili.

Odpowiednio częsta zmiana podpaski to podstawa

Nowoczesne podpaski są bardziej chłonne. Jednak nie oznacza to, że podczas miesiączki można je nosić w nieskończoność. Zbyt długi czas noszenia podpaski może u niektórych kobiet wywołać podrażnienia, pieczenia, a nawet swędzenie. Poza tym zawilgocona podpaska sprzyja przykrym odparzeniom okolic intymnych. Do tego wszystkiego dochodzi zalegająca na podpasce krew. Krew menstruacyjna jest pożywką dla namnażających się bakterii i grzybów. Tym samym zbyt długi czas, jaki występuje pomiędzy zmianami podpaski, może doprowadzić do chorób i kłopotliwych dolegliwości. Podczas miesiączki zaleca się, by podpaski zmieniać nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Gdy podpaska jest przepełniona, należy to zrobić oczywiście szybciej.

Podpaska czy tampon?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest tak samo wielu zwolenników jednego, jak i drugiego rozwiązania. W przypadku tamponów lepiej stosować je w ciągu dnia, a na noc zdecydować się na podpaski. Oczywiście podpaski nie zabezpieczą tak dobrze naszej pościeli przed niechcianymi plamami. Stosowanie tamponów przez tak długi czas (cała noc) może zwiększyć ryzyko rozwoju bakterii.

chusteczki nawilżane luba jak dbać o higienę miejsc intymnych podczas miesiączki tampony

Kąpiel czy prysznic? Co będzie lepsze podczas miesiączki?

Odpowiednia higiena miejsc intymnych podczas menstruacji to podstawa. Pozwala czuć się świeżo, komfortowo i zapobiec rozwojowi infekcji. Miejsca intymne podczas miesiączki należy przemywać po każdej zmianie podpaski lub tamponu. Do mycia zaleca się używanie odpowiedniego żelu do higieny intymnej lub specjalnych nawilżanych chusteczek do higieny intymnej. A co z kąpielą? Jest wiele mitów na ten temat. Oczywiście podczas miesiączki można się kąpać, nie jest to zakazane. Jednak należy pamiętać, by woda w wannie nie była za gorąca, bo może to doprowadzić do nasilenia krwawienia. Wielu ekspertów zaleca krótkie prysznice, twierdząc, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. Wybór leży jednak po stronie każdej kobiety.

Czy podczas miesiączki można uprawiać sport?

Czy menstruacja ma wpływ na aktywność fizyczną? Niekiedy tak, ale nie oznacza to, że kobieta powinna z niej rezygnować. Jeśli podczas miesiączki kobieta czuje się bardzo osłabiona, ma mocne krwawienia, to zaleca się odpoczynek. Jeśli jednak taki stan nie występuje, można ćwiczyć. Zwłaszcza jeśli sport jest dla danej osoby codziennością. Trzeba jednak pamiętać, że wysiłek fizyczny może przejściowo zwiększyć intensywność krwawienia. W takiej sytuacji należy go zmniejszyć lub odłożyć ćwiczenia na późniejszy okres.

Czego nie robić podczas miesiączki?

Miesiączka to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak nie jest ona chorobą i jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, to kobieta powinna funkcjonować jak dotychczas. Może co najwyżej czuć się słabsza lub miewać przejściowe bóle. Zaleca się tym samym więcej odpoczynku. Są czynności, których należy unikać podczas menstruacji. Należą do nich np. korzystanie z solarium i sauny. Dlaczego? Wysokie temperatury panujące w saunie i solarium mogą niebezpiecznie nasilić krwawienia i doprowadzić nawet do krwotoku.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 478 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-01
Bardzo dziękuje i polecam
2024-06-17
Super produkty
pixel