Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak czyścić płytę ceramiczną?

2022-01-18
Jak czyścić płytę ceramiczną?

Porządek w kuchni to podstawa. Wie o tym każda dobra gospodyni domu. W kuchni powinno lśnić. Na szczególną uwagę zasługują płyty kuchenne, na których codziennie gotujemy obiad, przygotowujemy placuszki śniadaniowe i inne pyszności. Kiedyś były to kuchenki gazowe, teraz królują płyty ceramiczne. Płyty, o które należy dbać ze szczególną uwagę i ostrożnością. Nieodpowiednie czyszczenie może doprowadzić nawet do uszkodzeń płyty. A nie jest to tani sprzęt. Jak czyścić płytę ceramiczną? Co używać do jej czyszczenia? Czym nie wolno czyścić płyt ceramicznych? O tym w naszym krótkim artykule.

Płyta ceramiczna a płyta indukcyjna

Wiele osób nie zauważa różnicy między płytą ceramiczną, a płytą indukcyjną. To prawda, że na pierwszy rzut oka obie płyty wyglądają podobnie. Obie mają przecież gładką ceramiczną powierzchnię i wyznaczone pola. Jakie więc są różnice? Przede wszystkim płyty indukcyjne mogą mieć większe powierzchnie i to bez wyznaczonych do gotowania pól. Garnek można postawić w dowolnym miejscu na płycie. Jednak wiąże się to z koniecznością posiadania specjalnych garnków na indukcję. Na tradycyjnej ceramicznej płycie możemy korzystać z dowolnych garnków. Musimy je jednak stawiać na wyznaczone pola grzewcze. Działanie obu płyt też jest inne. Zasada działania płyty ceramicznej jest taka, że pod ceramiką mamy umieszczone spiralne grzałki wyznaczające pola grzejne, które generują energię i przenoszą ją do naczynia. W przypadku płyty indukcyjnej mamy do czynienia z polem elektromagnetycznym, a nie z grzałkami.

Jak dbać o płytę ceramiczną?

Płyta ceramiczna może służyć nam przez lata. Jednak, żeby tak było należy o nią dbać. Złota zasada dla posiadaczy płyt ceramicznych jest prosta. Regularne porządki to podstawa. Jeśli np. wyleje nam się zupa lub wykipią ziemniaki powinniśmy jak najszybciej usunąć powstałe zacieki. W tym celu wyłączamy urządzenie, odstawiamy garnek na bok. Chwilę odczekujemy, aby się nie poparzyć i używając lekko zwilżonej ściereczki, ostrożnie zbieramy rozlaną ciecz. Trzeba też pamiętać, aby wyczyścić garnek z zacieków zanim na nowo go postawimy na płycie.

chusteczki nawilżane luba jak czyścić płytę ceramiczną czym czyścić płytę ceramiczną

Czym czyścić płytę ceramiczną?

Płyty ceramiczne łatwo zniszczyć, jeśli do czyszczenia użyjemy nieodpowiednich środków. Szorowanie, używanie szorstkich myjek lub mocnej chemii jest wykluczone, bo moglibyśmy uszkodzić powierzchnię naszej płyty. Do czyszczenia płyty ceramicznej najlepiej sprawdzi się miękka gąbka, ściereczka z mikrofibry, delikatny ręcznik papierowy, płyn do naczyń lub płyn do mycia okien. Można też skorzystać z szybszej i praktycznej metody jaką są nawilżane ściereczki LUBA.

Czyszczenie płyty ceramicznej za pomocą ściereczki nawilżanej LUBA

Ściereczki nawilżane LUBA do kuchni są idealnym pomocnikiem w walce z zabrudzeniami. Wystarczy mieć je zawsze pod ręką i przecierać zabrudzenia na bieżąco. Często już jedna ściereczka LUBA może usunąć cały brud. Ściereczka jest niezwykle delikatna i od razu nasączona płynem. Nie ma potrzeby używania dodatkowych środków. Dodatkowo po przetarciu płyty mokrą ściereczką LUBA nie tylko pozbywamy się brudu, ale też dezynfekujemy powierzchnię płyty ceramicznej i zostawiamy ją bez smug. Po przetarciu płyty nawilżaną ściereczką całość można wypolerować suchą ściereczką. Zużytą ściereczkę wyrzucamy do kosza i gotowe. Prawda, że proste? Ściereczki nawilżane LUBA poradzą sobie znakomicie z mniejszymi i większymi zabrudzeniami. Nawet z plamami z tłuszczu. Są bardzo chłonne i skuteczne w działaniu. Można je też wykorzystać do innych porządków w kuchni.

Jak wyczyścić płytę ceramiczną z przypalonych zabrudzeń?

Przypalone zabrudzenia na płycie ceramicznej są sporym problemem. Nie usuniemy ich tak łatwo, jak wylanego płynu. Dlatego tak ważne jest, by reagować od razu i ich unikać. Co, jednak jeśli do nich dojdzie? Przypalone zabrudzenia można usunąć za pomocą specjalnej skrobaczki do płyt. Producenci często dołączają ten gadżet do płyt ceramicznych. Jednak jeśli go nie posiadamy, to możemy go kupić sklepie ze sprzętem AGD. Mamy skrobak i co teraz? Pracę ze skrobakiem można zacząć, dopiero gdy płyta wystygnie. Pracujemy ostrożnie, ale dokładnie. Jeśli nie będziemy uważać, możemy uszkodzić naszą płytę. Po zeskrobaniu przypalonych zabrudzeń powierzchnię należy przetrzeć miękką ściereczką. Można też śmiało wykorzystać do tego celu nawilżaną ściereczkę LUBA.

chusteczki nawilżane luba jak czyścić płytę ceramiczną jak dbać o płytę ceramiczną

Jakie są domowe sposoby na czyszczenia płyty ceramicznej?

W sklepach możemy znaleźć różne środki dedykowane do czyszczenia płyt ceramicznych. Często są dość drogie. Dlatego warto poznać sprawdzone domowe sposoby na czyszczenia płyt ceramicznych. Pamiętajmy jednak, że warto do nich podchodzić z rozwagą. Źle zastosowane mogą pogorszyć stan naszej płyty.

Ocet i soda na zacieki

Ten duet często wymieniany jest przez sprytne i oszczędne panie domu. Jak go użyć do czyszczenia płyty ceramicznej? Wystarczy wymieszać ocet z sodą, nalać odrobinę na wilgotną ściereczkę i przyłożyć ją na chwilę w miejsce uporczywych zacieków. Kamień z wody, który osadził się na powierzchni płyty, powinien zostać w ten sposób rozpuszczony. Zabieramy ściereczkę i przecieramy wszystko wodą i wycieramy do sucha.

Pasta z sody i wody utlenionej na przypalenia

Na mocne zabrudzenia często polecana jest pasta z sody i odrobiny wody utlenionej. Wystarczy wymieszać te dwa składniki, nałożyć pastę na przypalenia i odczekać kilka minut. Następnie korzystając z miękkiej ściereczki lub gąbki, bardzo delikatnie pocieramy dane miejsce. Po wszystkim przemywamy dane miejsca i wycieramy do sucha.

Płyn do mycia szyb do mniejszych zabrudzeń

Wiele osób do usuwania mniejszych zabrudzeń powstałych na płytach ceramicznych gazowych poleca użycie płynu do mycia szyb. Gdy powierzchnia płyty ostygnie, wystarczy spryskać ją niewielką ilością płynu do mycia szyb. Następnie za pomocą papierowego ręcznika wycieramy wszystko do sucha.

O płytę ceramiczną należy dbać regularnie i za pomocą delikatnych, sprawdzonych środków. Nieodpowiednie czyszczenie płyty ceramicznej może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia jej powierzchni. Pamiętajmy, że czysty, pozbawiony zacieków i przypaleń sprzęt, to nie tylko kwestia estetyki, ale również zachowań prozdrowotnych. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk i dbać o płytę każdego dnia. Nawilżane ściereczki LUBA na pewno nam w tym pomogą.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 478 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-01
Bardzo dziękuje i polecam
2024-06-17
Super produkty
pixel