Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak czyścić okap kuchenny?

2022-02-01
Jak czyścić okap kuchenny?

Okap kuchenny to bardzo przydatne urządzenie, zwłaszcza jeśli dużo gotujemy. Podczas gotowania okap oczyszcza powietrze z oparów, cząstek tłuszczu i nieprzyjemnych zapachów unoszących się po kuchni. Do tego jest to świetne rozwiązanie, gdy niechcący coś przypalimy. Nie trzeba od razu otwierać wszystkich okien. Wystarczy włączyć na chwilę okap i ustawić odpowiednią prędkość pracy. Po kilku minutach po nieprzyjemnych zapachu spalenizny nie ma śladu. Okap szybko poradzi sobie też z zapachem smażonego oleju. Jednak, aby sprzęt działał poprawnie, musimy o niego odpowiednio dbać. Jak czyścić okap kuchenny? Dlaczego trzeba to robić? Do czego jeszcze przyda się ten sprzęt? O tym w naszym dzisiejszym artykule.

Dlaczego warto mieć w kuchni okap?

Niektórzy uważają, że okap to zbędne urządzenie, na które nie warto wydawać pieniędzy. Tymczasem okap jest naprawdę przydatny i warto go zamontować w kuchni.

Do czego służy okap?

W uproszczeniu okap oczyszcza powietrze z powstających podczas gotowania zanieczyszczeń, do których można zaliczyć opary, cząsteczki tłuszczu i nieprzyjemne lub zbyt mocne zapachy unoszące się w kuchni. To nie wszystko. Urządzenie ma o wiele więcej zalet. Montując w kuchni okap, chronimy nasze meble, ściany i tkaniny przed uszkodzeniami. Jak to możliwe? Wszystko, co znajduje się w naszej kuchni, jest narażone przez wilgotne opary, które unoszą się podczas gotowania obiadu oraz cząsteczki tłuszczu powstające podczas smażenie kotletów, frytek czy pączków. Bez okapu to wszystko osadzi się na naszych kuchennych meblach, tkaninach czy ścianach. W połączeniu z brudem i kurzem będzie bardzo groźną mieszanką. Meble przez wilgoć szybciej będą się psuły, na ścianach i tkaninach mogą pojawić się plamy. Nieprawidłowa wentylacja sprawi, że w pomieszczeniu będzie panowała zbyt wysoka wilgotność, co sprzyja też rozwojowi pleśni i grzybów. Objawia się to w postaci ciemnych plam w rogach ścian lub w drobnych szczelinach. Pleśń i grzyby to zagrożenie dla zdrowia. Jeśli zamontujemy w kuchni dobry okap, to możemy temu zapobiec.

Podstawowe zalety okapów kuchennych?

Okap kuchenny to niezwykle przydatne urządzenie, które ma wiele zalet. Część wymieniliśmy już wcześniej. Teraz czas małe podsumowanie, które pokazuje, jak cennym i przydatnym urządzeniem jest okap.

  1. Okap kuchenny chłonie parę wodną.
  2. Doskonale usuwa nieprzyjemne lub zbyt mocne zapachy, np. smażonych ryb, frytek, cebuli, grzybów lub spalenizny.
  3. Oczyszcza pomieszczenie z unoszących się drobinek tłuszczów, dwutlenku węgla i drażniących oparów.
  4. Ułatwia utrzymanie czystości - drobinki tłuszczu nie osadzają się na meblach, dzięki czemu łatwiej je posprzątać.
  5. W zależności od rodzaju filtruje powietrze lub uwalnia je poza mieszkanie.
  6. Jest dodatkowym oświetleniem kuchennym.
  7. Może pełnić nie tylko praktyczne funkcje, ale stać się też dodatkową ozdobą kuchni.
  8. Nowoczesne modele okapów posiadają specjalne funkcje, które oczyszczają powietrze nawet z unoszących się pyłków i innym alergenów.

chusteczki nawilżane luba jak czyścić okap kuchenny jakie zalety ma okap kuchenny

Jaki okap wybrać?

Wybierając okap kuchenny do kuchni, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Bardzo ważna jest wielkość pomieszczenia, w której chcemy zamontować okap. Mając małą kuchnię lepiej wybrać okap nierzucający się w oczy i niezajmujący dużo miejsca. Tu doskonale sprawdzają się okapy podszafkowe czy teleskopowe. Przy większej, otwartej przestrzeni można zamontować okapy kominkowe lub wyspowe. Oczywiście o ile nie przeciwwskazań do ich montażu. Kwestia tego, czy pomieszczenie jest otwarte, czy zamknięte jest ważna jeszcze z innej przyczyny. Niektóre okapy pełnią punkcję wyciągu, wyprowadzając zapachy i parę wodną poza naszą kuchnię. Inne pochłaniają opary, a przefiltrowane powietrze odprowadzają z powrotem do naszej kuchni. Wybierając okap, trzeba też zwrócić uwagę na jego głośność. Pochłaniacze z reguły pracują dużo głośniej. Warto też sprawdzić jakie dodatkowe funkcje posiada okap. Nie bez znaczenia jest też filtr w okapie. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje filtrów do okapów: przeciwtłuszczowe i węglowe. Pierwszy ma za główne zadanie absorbować tworzące się podczas codziennego gotowania drobinki tłuszczu. Drugi zaś nie tylko wyłapuje tłuszcz, ale też pochłania nieprzyjemne lub zbyt mocne zapachy.

Dlaczego należy czyścić okap?

Wraz z zasysanym powietrzem przez okap przechodzi mnóstwo drobinek tłuszczu, kurzu, wilgoci i innych oparów, które osadzają się na jego elementach. Urządzenie, które ma za zadanie chronić twoją kuchnię, też jest zagrożone, jeśli nie będziemy go czyścić dostatecznie często i dokładnie.

Jak wyczyścić okap kuchenny?

O okap kuchenny trzeba dbać. Regularne porządki to podstawa. Najlepiej wycierać go po każdym gotowaniu czy smażeniu. Warto wyrobić w sobie ten nawyk. Okap możemy myć za pomocą delikatnej ściereczki i wody z dodatkiem płynu do naczyń. Do codziennych porządków sprawdzą się też doskonale nawilżane ściereczki do czyszczenia kuchni z sodą i octem LUBA. Naturalne składniki zawarte w formule ściereczek czyszczących doskonale radzą sobie z typowymi zabrudzeniami kuchennymi, w tym z tłuszczem. W przypadku okapów o tłuste osady nie trudno. Mokrą ściereczką wystarczy przetrzeć wszystkie elementy okapu. Po tych czynnościach ściereczkę wyrzucamy do kosza. Prosto, szybko i sprawnie. Ściereczki są skuteczne w walce z brudem, a jednocześnie łagodne dla skóry naszych rąk.

chusteczki nawilżane luba jak czyścić okap kuchenny jaki okap kuchenny wybrać

Co na mocniejsze zabrudzenia?

Regularne porządki są podstawa. Co jednak, gdy na okapie pojawią się trudniejsze zabrudzenia. Po jakie środki wówczas sięgnąć? Możemy użyć specjalnych chemicznych środków dostępnych w sklepach lub sięgnąć po domowe, naturalne sposoby.

Woda z octem na zabrudzony okap

Ocet od lat jest jednym z lepszych naturalnych środków do utrzymania czystości. Sprawdzi się doskonale, gdy potrzebujemy umyć zabrudzony okap. Wystarczy przygotować roztwór wody z octem i umieścić go w butelce ze spryskiwaczem. Wystarczy spryskać kratkę okapu i zostawić wszystko na 10-15 minut. Po tym czasie należy dokładnie wszystko wyszorować, a następnie wytrzeć do sucha.

Czy oliwka dla niemowląt może przydać się podczas porządków?

Wiele źródeł podaje, że doskonała do usuwanie grubej warstwy tłuszczu z okapu jest oliwka dla niemowląt. Oliwkę nakładamy na okap przy użyciu miękkiej gąbki. Następnie przykładamy do zabrudzonych miejsc zwilżoną w gorącej wodzie ścierkę. Teraz trzeba przetrzeć brud twardą stroną gąbki, na końcu usuwając resztki oliwki przy użyciu papieru.

Pasta z sody oczyszczonej do czyszczenia okapu

Podobnie jak ocet, soda to kolejny tani produkt, który doskonale sprawdza się przy domowych porządkach. Jak wyczyścić okap przy użyciu sody oczyszczonej? Wystarczy przygotować pastę. Sodę mieszamy z niewielką ilością wody, by powstała gęsta papka. Sodę nakładamy na zabrudzone, tłuste miejsca na okapie. Pastę lekko rozcieramy i zostawiamy na kilka minut. Następnie usuwamy wszystko za pomocą zwilżonej ściereczki.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 508 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
Bardzo szybka przesyłka, dodane próbki do wykorzystania. Serdecznie polecam!
2024-09-03
Polecam!
pixel