Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak czyścić blat w kuchni?

2022-01-22
Jak czyścić blat w kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Powinna być funkcjonalna i zadbana. W końcu to tam przygotowujemy posiłki dla siebie i najbliższych. Na szczególną uwagę zasługują blaty kuchenne. To obecnie podstawowy element każdej kuchni. Dodają jej nie tylko charakteru i uroku. To na nich przygotowujemy posiłki, stawiamy najróżniejsze rzeczy. Tu nie trudno o zabrudzenia, zalanie płynem, plamy, okruchy. Aby blat kuchenny jak najdłużej pełnił swoją funkcję i zachowywał swój wygląd, trzeba o niego systematycznie dbać. Jak czyścić blat w kuchni? Czego unikać? Jakie środki stosować do poszczególnych rodzajów blatów? O tym w dzisiejszym artykule.

Każdy blat wymaga innej pielęgnacji

Blat blatowi nierówny. Blaty do kuchni wykonane są z różnych materiałów. To jaki blat znajdzie się w naszej kuchni, zależy od naszego gustu, potrzeb i możliwości finansowych. W bogatej ofercie blatów do kuchni najczęściej spotykane są blaty laminowane, z kamienia syntetycznego lub naturalnego, blaty ceramiczne, metalowe, szklane lub drewniane. Każdy blat charakteryzuje się czymś innym. Każdy też czyści się inaczej. Inaczej będziemy dbać o blat z laminatu czy kamienia, a zupełnie inne podejście musimy zastosować w przypadku blatów drewnianych.

Jak dbać o laminowany blat?

Blaty laminowane to jeden z najpopularniejszych rodzajów blatu, jaki pojawia się w wielu kuchniach. Nic w tym dziwnego, bo blaty laminowane mają korzystną cenę, są stosunkowo lekkie i dostępne w różnych wariantach, przez co pasują do większości mebli kuchennych. Blaty te wykonane są z płyty wiórowej, która powleczona jest warstwą laminatu. Ma on gwarantować ich trwałość i odporność. Blaty te stosunkowo łatwo wyczyścić, choć i tu najlepiej robić to na bieżąco.

chusteczki nawilżane luba jak czyścić blat w kuchni czym czyścić blat laminowany

Jak czyścić laminowany blat?

Codzienne zabrudzenia łatwo usunąć za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki. Idealnie sprawdzą się tu również nawilżane ściereczki LUBA Eco Dom Kuchnia. Delikatne i skuteczne w działaniu. Zostawią powierzchnię blatu czystą i odświeżoną. Już jedna ściereczka usunie codzienne zabrudzenia. Po użyciu wystarczy ją wyrzucić do kosza. Gdy blat ma poważniejsze zabrudzenia, można użyć mocniejszych środków, np. mleczka czyszczącego. Czego nie wolno jednak robić na laminowanym blacie? Nie wolno na nim bezpośrednio kroić czy stawiać bardzo gorących naczyń. Podkładki to podstawa by blat służył nam dłużej.

Czy drewniany blat wymaga szczególnej uwagi?

Blat drewniany, choć na pewno niebywale piękny i elegancki, to blat, o który należy dbać ze szczególną uwagą i troską. Do czyszczenia drewnianych blatów nigdy nie używamy środków, które mogą je zmatowić lub zarysować. Drewno nie lubi też kontaktu z wodą, dlatego wszelkie zalania należy od razu usuwać suchą szmatką.

Jak czyścić drewniany blat?

Drewniany kuchenny blat należy czyścić po każdym użyciu. Najlepiej wybierać do tego celu specjalnie przeznaczone środki lub używać zwilżonej, dobrze odciśniętej szmatki z odrobiną płynu do naczyń lub mydła. Po takim zabiegu blat zawsze należy wyczyścić do sucha. Do codziennej pielęgnacji blatów z drewna doskonale sprawdzają się też nawilżane ściereczki LUBA do drewnianych mebli. Ściereczki nie tylko łatwo i szybko usuwają wszelkie zabrudzenia z blatu, ale też dodatkowo opóźniają osadzanie się kurzu na drewnie. Zastosowanie nawilżanej ściereczki jest bezpieczne. W delikatny sposób pielęgnują one strukturę drewna. Nie pozostawiają smug. Po użyciu można ją wyrzucić do kosza. Blat będzie nie tylko czysty, lśniący, ale też zostanie na nim przyjemny, długotrwały zapach czystości i świeżości. Wybierając drewniany blat do kuchni, warto skusić się na model wykonany z drewna twardego, wystarczająco odpornego na działanie niekorzystnych czynników.

Jak czyścić marmur i inne blaty kamienne?

Do czyszczenia blatu z marmuru lub innego kamienia, podobnie jak w przypadku blatu laminowanego, wykorzystujemy miękkie ściereczki i gąbki lekko nasączone wodą. Dodatkiem do wody może być np. płyn do naczyń. Tu również dobrze sprawdzą się też delikatne nawilżane ściereczki LUBA.

chusteczki nawilżane luba jak czyścić blat w kuchni czym czyścić blat z kamienia

Czego nie stosować do czyszczenia kamiennych blatów?

Do czyszczenia marmurowych i innych kamiennych blatów nie wolno stosować środków, które w składzie mają kwasy. Powód jest jeden. Po zastosowaniu takiego środka nasz piękny kamienny blat może stać się matowy. Stosując wybielacze, możemy doprowadzić do odbarwienia kamienia, a wszelkie środki z olejami silikonowymi mogą zostawić na naszym blacie niechciane smugi. Dlatego nigdy nie powinno się stosować takich środków. Zwykła miękka szmatka, gąbka lub ściereczka nawilżająca LUBA i regularne porządki wystarczą, by nasz kuchenny kamienny blat wciąż cieszył oko i na długo zachował swą funkcjonalność.

Jak czyścić szklany blat w kuchni?

Szklane blaty są bardzo proste w utrzymaniu czystości. Nie wchłaniają przecież wody ani zabrudzeń. Taki materiał można bez obaw, czyścić różnymi środkami chemicznymi i tradycyjnymi detergentami. Jedyną ich wadą są widoczne smugi. Po każdych porządkach szklany blat należy wypolerować miękką szmatką, by lśnił jak nowy. Możemy też do tego celu użyć nawilżanych ściereczek LUBA Szyby, Lustra, Płyty kuchenne. Duże grube ściereczki w rozmiarze XXL są bardzo wydajne i odpowiednio nasączone płynem, który świetnie rozpuszcza plamy, usuwa je. W miarę upływu czasu ściereczka wysycha i można nią dokładnie wypolerować powierzchnię, by ta pozostała bez smug. Zaletą stosowania takich nawilżanych ściereczek jest to, że ich formuła jest antybakteryjna. Zatem czyszczone powierzchnie są higienicznie czyste i zdezynfekowane. Co w przypadku blatów kuchennych jest równie ważne.

A jak czyścić blaty z konglomeratu i kompozytu?

Jakie jeszcze blaty można spotkać w kuchni? Tu należy wspomnieć o blatach z konglomeratu i kompozytu. Pierwszy rodzaj jest podobny do blatu kamiennego, jednak jest od niego o wiele lżejszy i bardziej wytrzymały. Powierzchnia takiego blatu z konglomeratu jest pozbawiona porów. Tym samym ten rodzaj blatu łatwiej utrzymać w czystości, bo nie wnikają w niego zabrudzenia. Powierzchnie blatów z konglomeratu najlepiej czyścić za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki nasączonej wodą z dodatkiem neutralnych detergentów. Blat z kompozytu wykonany jest z wodorotlenku glinu, żywicy akrylowej oraz barwników. Jego powierzchnia jest prosta w czyszczeniu. Taki blat nie wymaga żadnej impregnacji. Wystarczy go czyścić regularnie za pomocą miękkiej szmatki nasączonej wodą i delikatnym środkiem do czyszczenia. Blaty z kompozytu nie ulegają przebarwieniom. Jeśli będziemy o niego dbać, to blat ten posłuży nam przez lata.

Blat drewniany, szklany, marmurowy, z konglomeratu, z kompozytu czy laminowany. Bez względu na rodzaj zasada jest wszędzie ta sama. O blat należy dbać regularnie. Najlepiej czyścić go zaraz po wystąpieniu jakichkolwiek zabrudzeń. Do czyszczenia pomocne odpowiednie miękkie ściereczki, gąbki, nawilżane ściereczki LUBA i odpowiednie środki czystości dedykowane do konkretnego rodzaju blatu. Blaty dłużej posłużą, jeśli nie będziemy na nich bezpośrednio kroić i stawiać gorących naczyń, a wszystkie plamy od razu wytrzemy do sucha. Jeśli zastosujemy się do podanych w artykule zasad, nasz blat długo będzie spełniał swoją funkcję i dobrze wyglądał w naszej kuchni.</p

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 453 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Super, szybka obsługa.
2024-04-29
wszystko ok
pixel