Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak bezpiecznie korzystać z toalety publicznej?

2021-01-18
Jak bezpiecznie korzystać z toalety publicznej?

Wszyscy dobrze wiemy, że higiena w toalecie, to podstawa. Gdy korzystamy z toalety w domu, to nie mamy z tym większych problemów. Sytuacja wygląda inaczej, gdy musimy skorzystać z toalety w podróży. Strach przed korzystaniem z toalet publicznych towarzyszy nam od zawsze. Czy faktycznie mamy się czego obawiać? Jak bezpiecznie korzystać z toalety publicznej? Czym grozi brak odpowiedniej higieny w publicznej toalecie? Czy jest jakiś produkt, który ułatwi nam higienę w miejscach publicznych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz tutaj. Sprawdź co zrobić, by już nie obawiać się korzystania z publicznej toalety.

Dlaczego obawiamy się wizyt w toalecie publicznej?

Wizyta w publicznej toalecie większości z nas nie kojarzy się z niczym przyjemnym. I nie chodzi tu wyłącznie o komfort czy brzydki zapach wydobywający się z tego miejsca. Obawy związane są z drobnoustrojami, grzybicą, chorobami wenerycznymi czy po prostu niehigienicznymi warunkami. Część z tych obaw jest niestety potwierdzona badaniami, część jest mitem. Jednak nikt nie chce ryzykować. Oczywiście nie wszystkie toalety publiczne są straszne. Stan niektórych jest znośny, jednak nigdy nie będzie idealny. Przecież nawet w domu ciężko jest utrzymać nienaganną czystość w toalecie. A co z toaletą publiczną? Wiadomo, że jej czystość nigdy nie będzie nawet zbliżona do tej domowej.

chusteczki nawilżane luba nawilżany papier toaletowy jak bezpiecznie korzystać z publicznej toalety toi toi

Co czyha na nas w toalecie publicznej?

Niezależnie od tego, jak starannie jest czyszczona toaleta publiczna, to wciąż jest ona siedliskiem groźnych dla zdrowia zarazków i drobnoustrojów. Najgroźniejsze są bakterie E.coli, które są odpowiedzialne za zapalenie układu moczowego, zatrucie pokarmowe, biegunkę, zapalenie otrzewnej, a nawet sepsę. W publicznej toalecie można się też spotkać m.in. ze streptokokami, wirusem grypy czy pałeczkami Shigella odpowiedzialnymi za czerwonkę bakteryjną. Wbrew obawom w publicznej toalecie nie zarazimy się wirusem HIV czy wirusem brodawczaka ludzkiego. Jednak ilość zagrożeń jest na tyle wielka, że nie można ich ignorować. Higiena i bezpieczeństwo przede wszystkim.

Higiena w toalecie, a choroba brudnych rąk

Wiele osób uważa, że najwięcej zagrożeń w toalecie publicznej czyha na nie na samej desce klozetowej. Czy tak jest naprawdę? Nie. Okazuje się, że największe zagrożenie, które czyha na użytkowników toalet publicznych, związane jest z niemyciem rąk. Najwięcej zarazków jest na klamkach, spłuczkach, a nawet ścianach. To właśnie te części dotykamy najczęściej. Nieodpowiednia higiena rąk przybliża nas do zakażenia, które bardzo często jest identyfikowane jako choroba brudnych rąk.

Czym jest choroba brudnych rąk?

Choroba brudnych rąk to nic innego jak schorzenia, które są przenoszone głównie drogą pokarmową. Dotyczy ona całego społeczeństwa, choć najczęściej kojarzona jest z małymi dziećmi, które poznają świat poprzez wkładanie różnych przedmiotów oraz rączek do buzi. Jednak choroba, ta dotyka też osoby dorosłe. Zwłaszcza te, które nie przestrzegają odpowiedniej higieny osobistej oraz nie stosują się do kilku podstawowych zasad mycia rąk.

Do jakich chorób może doprowadzić nieodpowiednia higiena rąk?

Zazwyczaj zła higiena rąk może objawić się późniejszym zatruciem żołądka. Mogą wystąpić wymioty, biegunka, gorączka, a nawet wysypka. Niektóre choroby nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, jednak zlekceważone i nieleczone mogą powodować powikłania. Wśród chorób można wymienić:

  • Bakteryjne zapalenie jamy ustnej, które występuje również w postaci opryszczki lub aft. Towarzyszy mu nieprzyjemny zapach z ust, osad na śluzówce oraz opuchnięte wargi, oraz wnętrze jamy ustnej. Odczuwalne może być również pieczenie i swędzenie. Nieleczone zapalenie jamy ustnej może prowadzić do ropni, czy nawet utraty zębów.
  • Zakażenie pałeczką salmonella enterica objawia się ostrymi bólami brzucha, gorączką i wymiotami, które występują już po 6-72 h od zakażenia. Zakażenie może być wywołane surowymi jajkami, surowym mięsem z drobiu, a nawet mlekiem. Mogą je również wywołać bakterie, które czyhają na nieodpowiednio umytych dłoniach.
  • Czerwonka bakteryjna najczęściej objawia się nagłymi kolkami, bólem brzucha, częstą biegunką i wysoką gorączką. Wywołują ją bakterie Shigella. Objawy tej choroby mogą być na tyle silne, że mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.

chusteczki nawilżane luba nawilżany papier toaletowy jak bezpiecznie korzystać z publicznej toalety ceramiczny sedes

Mycie rąk to podstawa!

Mycie rąk po każdej wizycie w toalecie to podstawa. Jednak nie można tej czynności wykonywać w pośpiechu i niedokładnie. Myć ręce należy przez 20-30 sekund przy użyciu ciepłej wody i odpowiednich środków czystości. Nie wolno zapominać o okolicach między palcami, kciukach i miejscach przy paznokciach. Do osuszania rąk warto używać nie materiałowe, a jednorazowe ręczniki papierowe. Jeśli nie mamy dostępu do wody i mydła przydatne okażą się nawilżane chusteczki antybakteryjne. Chusteczki z płynem antybakteryjnym nie tylko skutecznie usuwają codzienne zanieczyszczenia lub te powstałe w czasie podróży, wakacji lub na spacerze. Dzięki specjalnej antybakteryjnej formule zapewniają higieniczną czystość skórze dłoni. Ponadto antyperspiracyjne chusteczki często wzbogacone są o formuły pielęgnujące lub odżywiające skórę, jak również wzmacniające jej naturalną barierę ochronną. Warto ich używać również po wyjściu z toalety. Przecież musimy zamknąć drzwi, których wcześniej dotykało tyle osób.

Jakich zasad przestrzegać podczas korzystania z toalety publicznej?

Wiemy już jakie zagrożenia czyhają na nas w publicznej toalecie oraz jak ważna jest higiena rąk. Jak bezpiecznie korzystać z toalety publicznej? Sprawdź podstawowe zasady, by zminimalizować niebezpieczeństwo:

  1. Najlepiej nie dotykać deski klozetowej i innych elementów toalety, co oczywiście może być trudne.
  2. Nigdy nie siadaj na desce toaletowej. Zastosuj pozycję, która sprawi, że utrzymasz się nad toaletą. Jeśli już musisz się wesprzeć, by nie stracić równowagi, to miej w ręce chusteczkę lub wybierz najczystsze miejsce na ścianie.
  3. Nigdy nie stawiaj torebki czy plecaka na podłodze. Nie kładź tam też ubrań.
  4. Po spuszczeniu wody jak najszybciej opuść toaletę, bo to właśnie wtedy wydostaje się z niej najwięcej drobnoustrojów zagrażających zdrowiu.
  5. Po opuszczeniu toalety dokładnie umyj ręce.
  6. Po wyjściu z ubikacji zdezynfekuj ręce antybakteryjnym żelem lub nawilżaną chusteczką antybakteryjną. Pamiętaj, że bakterie mogą znajdować się również na klamce czy drzwiach od ubikacji, które właśnie zamknąłeś.
  7. Najlepiej korzystać z własnego papieru, a nie tego znajdującego się w toalecie. Sprawdzi się tu nawilżany papier toaletowy, który jest w pełni biodegradowalny.
  8. Jeśli toaleta jest mocno zabrudzona, to z niej nie korzystaj. W takich przypadkach lepiej poszukać innego miejsca.

chusteczki nawilżane luba nawilżany papier toaletowy jak bezpiecznie korzystać z publicznej toalety publiczna toaleta

Mity związane z korzystaniem z toalety publicznej.

Korzystanie z toalety publicznej niekiedy jest koniecznością. Jednak to miejsce niesie ze sobą wiele zagrożeń. Pamiętajmy, że nie jest to nasza domowa toaleta, którą codziennie pielęgnujemy i z której korzysta określona ilość osób. Z toalety publicznej może skorzystać +każdy. Nie każdy niestety będzie z niej korzystał prawidłowo i myślał o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Część osób uważa również, że wykonując niektóre czynności, jak wyłożenie deski papierem, uniknie zagrożenia. Czy to słuszne podejście? Jakie są podstawowe mity związane z korzystaniem z toalety publicznej?

Czy zabezpieczenie deski toaletowej papierem jest skuteczne?

Bardzo wiele osób, które korzystają z toalety publicznej, najpierw wykłada deskę papierem toaletowym. Robią to dorośli, ucząc tej metody swoich pociech. Czy jest to dobre rozwiązanie? Niestety nie. Na papierze toaletowym znajdującym się w publicznej toalecie osiada bardzo wiele drobnoustrojów. Tym samym nie unikamy z nimi kontaktu. Jeśli już, to należy stosować własny papier nawilżany. Mokry papier toaletowy można mieć zawsze przy sobie i bez problemu wrzucić do toalety. Nawilżany papier rozpuszcza się w wodzie. Doskonale oczyszcza i pozostawia uczucie świeżości na skórze. Do tego jest miękki i przyjemny w użyciu. Papier toaletowy LUBA nie ma ograniczeń, co do maksymalnej ilości, jaką można wrzucić za 1 razem do sedesu. Oczywiście należy tu zachować rozsądek.

Czy suszarki do rąk roznoszą zarazki?

W wielu toaletach publicznych umieszczono suszarki do rąk. Czy korzystanie z nich jest bezpieczne? Niestety korzystanie z suszarek prowadzi do rozprzestrzeniania się zarazków. Rośnie więc ryzyko zakażeń bakteryjnych. Zamiast używać suszarki do rąk lepiej skorzystać nawilżanych chusteczek antybakteryjnych.

Korzystanie z toalety jest codziennością. Tej czynności nie da się odłożyć na potem. I choć każdy z nas woli korzystać z domowej toalety, to niekiedy jest to niemożliwe. Skorzystaj z toalety publicznej, ale nie zapomnij zachować ostrożności. Stosuj się do wymienionych zasad, a unikniesz niepotrzebnego ryzyka. Nigdy też nie zaniedbuj higieny. Dokładne mycie rąk to podstawa! Wykonaj je z należytą starannością.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 508 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Produkty bardzo dobrej jakości. Szybka wysyłka. Polecam
2024-09-10
zakupy i dostawa przebiegły szybko i sprawnie, dziękuję
pixel