Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego zimą pęka skóra na dłoniach?

2021-11-22
Dlaczego zimą pęka skóra na dłoniach?

Pierwsze, co rzuca się nam w oczy, kiedy z kimś rozmawiamy, to jego dłonie. Są one wizytówką każdego człowieka, a estetyczne i zadbane wpływają dobrze na nasz wizerunek. To nimi się witamy i wykonujemy wiele codziennych czynności. Dłonie od zawsze zwracały szczególną uwagę. Dlatego kobiety często dbają o ich wygląd, wykonują perfekcyjny manicure, odwiedzając kosmetyczki i wklepując w dłonie różne kremy. Jednak piękne i zadbane dłonie to nie tylko te z perfekcyjnie wykonanym manicure. Piękne dłonie, to zdrowe dłonie. Skóra na dłoniach powinna być gładka, lśniąca i dobrze nawilżona. A co jeśli tak nie jest? O czym świadczy przesuszona skóra dłoni? Jak o nią dbać i sprawić, by znów był delikatna i nawilżona? O dłonie w szczególności należy zadbać zimą, bo wówczas mroźne powietrze traktuje je niezwykle destrukcyjnie.

Budowa skóry na dłoniach

Skóra rąk zbudowana jest z kilku warstw:

  • naskórka
  • skóry właściwej
  • tkanki podskórnej

Nie brakuje w niej naczyń krwionośnych i chłonnych, zakończeń nerwowych, receptorów i gruczołów potowych oraz łojowych. Z czego dokładnie zbudowany jest naskórek? Występują tu 4 warstwy komórek keratynocytów: warstwa podstawna, warstwa kolczysta oraz warstwa ziarnista i rogowa. W najgłębszej warstwie naskórka znajdują się komórki rozrodcze. Główną funkcją naskórka jest ochrona skóry właściwej i tkanki podskórnej przed działaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami. Skóra właściwa składa się z dwóch warstw brodawkowatej i siateczkowatej i zawiera naczynia krwionośne, limfatyczne, gruczoły, zakończenia nerwowe i przydatki. W jej skład wchodzą włókna kolagenowe z kolagenem różnego typu. Tkanka podskórna zbudowana jest natomiast głównie z komórek tłuszczowych.

Dlaczego zimą pęka skóra na dłoniach?

Dłonie są nieustannie narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych. Wiatr, słońce, zimno, środki chemiczne używane do sprzątania, środki do dezynfekcji rąk, ale też zbyt mała ilość spożywanych płynów i niedostateczna ilość witamin. Powodów suchej skóry dłoni może być wiele. Skupmy się na kilku najważniejszych, które z łatwością możesz wyeliminować, przez co pozbędziesz się tego uporczywego i bolesnego problemu. Sprawdź, co najczęściej sprawia, że skóra Twoich dłoni jest sucha:

  1. Silne detergenty do sprzątania i mycia naczyń. Środki czyszczące mogą podrażniać dłonie, zwłaszcza jeśli nie stosujemy rękawiczek.
  2. Zbyt mała ilość potrzebnych witamin, jakie dostarczamy do organizmu, zwłaszcza witaminy A, E i C. Ich brak może powodować lub pogłębiać przesuszenie dłoni. Odpowiednia ilość witaminy A jest niezbędna do odbudowy naskórka. Witamina E ma wpływ na spowolnienie działania wolnych rodników, a witamina C pozytywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych.
  3. Temperatura, zwłaszcza ta ujemna na zewnątrz, to kolejny czynnik, który może mieć negatywny wpływ na skórę dłoni. Dłonią nie sprzyja zarówno mróz, silny wiatr, jak i mocne słońce. Zabezpieczenie dłoni przed działaniem czynników atmosferycznych powinno być podstawą.
  4. Zmagasz się z przewlekłym pękaniem skóry na dłoniach? Czym prędzej udaj się do lekarza, by rozwiać swoje wątpliwości. Jeśli choroba nie jest zdiagnozowana, to sucha skóra rąk może być sygnałem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Pogarszający się stan skóry dłoni może zwiastować np. problemy z tarczycą, nerkami, a nawet cukrzycę.
  5. Zbyt mała ilość wypijanej wody. Ogólne odwodnienie organizmu, np. z powodu choroby, biegunki lub wymiotów, może być przyczyną suchej skóry rąk.
  6. Kosmetyki, których używasz na co dzień. Źle dobrane kosmetyki, to kolejna przyczyna suchej skóry na dłoniach. Już źle dobrane mydło czy krem może wysuszyć skórę dłoni.
  7. Alkohol w płynie do dezynfekcji dłoni. Dezynfekcja dłoni silnymi środkami jest bardzo niebezpieczna dla skóry dłoni. Mocne środki do dezynfekcji, choć skutecznie niszczą wirusy i bakterie, niszczą też naturalną ochronę skóry. Skóra jest bardzo wysuszona i skłonna do pęknięć.

chusteczki nawilżane luba dlaczego zimą pęka-skora-na dłoniach co robić żeby nie mieć popękanych dłoni

Dlaczego zimą pęka skóra na rękach?

Niska temperatura i mroźny wiatr działają niekorzystnie na skórę dłoni. Codzienna higiena, wychodzenie na powietrze z niedosuszonymi dłońmi, a przede wszystkim dezynfekowanie rąk środkami z alokoholem powoduje, że dłonie bardzo szybko się przesuszają, zaczynamy odczuwać uczucie swędzenia, stają się szorstkie, a nawet pękają, tworząc bolesne ranki. Dłonie narażone są na działanie warunków atmosferycznych, a zimą nas one nie rozpieszczają. Pamiętaj, by używać rękawiczek, a także odpowiednio je nawilżać, bo uszkodzona skóra to idealne miejsce do bytowania drobnoustrojów, a te powodują kolejne uszkodzenia.

Jak dbać o dłonie zimą?

Zimą, skóra dłoni jest w znacznym stopniu bardziej narażona na uszkodzenia, niż podczas innej pory roku. Żeby odpowiednio zadbać o dłonie liczy się przede wszystkim regularność. Dłonie są naszą wizytówką. Dlatego warto o nie dbać na co dzień. Wystarczy wyrobić w sobie pewne nawyki, które pozwolą zachować piękne i gładkie dłonie każdego dnia. Przede wszystkim należy postawić na systematyczną pielęgnację, codzienną ochronę dłoni i od czasu do czasu na profesjonalny zabieg w gabinecie kosmetycznym. Co jest najważniejsze w walce o zadbane, gładkie, dobrze nawilżone dłonie?

Codzienne mycie dłoni

Ręce trzeba myć, o tym wie każdy. Jednak aby nie pogorszyć stanu skóry dłoni, należy to robić z głową. Sięgamy po delikatniejsze mydła i płyny, które są dopasowane do suchych dłoni. Wybieramy mydła bezbarwne i bez zapachu. Sięgając po inne kosmetyki, unikamy tych z alkoholem w składzie, bo on dodatkowo podrażnia i wysusza skórę. Im krótszy skład danego kosmetyku, tym lepszy. Warto też wybierać kosmetyki o dodatkowym działaniu regenerującym. Myjąc suche dłonie, nie szorujemy ich zbyt mocno, nie myjemy też zbyt często. A jeśli zajdzie taka potrzeba, to warto mieć ze sobą dobry krem, który wklepujemy w skórę po myciu.

Stosowanie dobrych kremów do rąk zimą

Dobry krem pozwoli odpowiednio nawilżyć skórę, zapobiega zaczerwienieniu, łuszczeniu się naskórka, a nawet drobnym ranom. Krem o działaniu nawilżającym czy regenerującym przywraca skórze komfort. Jak często stosować krem do dłoni? Skórę dłoni warto natłuszczać nawet 4-5 razy na dobę. Szczególnie jest to ważne zimą, gdy niesprzyjające warunki mogą przyczynić się do spękania, czy wysuszenia skóry dłoni. Krem jest też niezbędny, gdy stosujemy środki antybakteryjne. Niestety większość z nich bardzo wysusza skórę dłoni, a często jest też przyczyną mocniejszych podrażnień skóry. Tu pomoże dobry krem i zmiana środków na delikatniejsze. na przykład antybakteryjne nawilżane chusteczki do rąk LUBA.

chusteczki nawilżane luba dlaczego zimą pęka-skora-na dłoniach dlaczego zimą pęka skóra na rękach

Łagodne środki do czyszczenia i rękawiczki na pokład!

Codzienne porządki również mogą negatywnie wpłynąć na stan skóry dłoni. Jeśli skóra jest sucha, to nawet delikatne środki chemiczne mogą pogorszyć jej stan. Dlatego zaleca się sprzątanie w rękawiczkach ochronnych. Warto też zastanowić się nad zmianą używanych środków czystości. Do codziennych porządków w kuchni, łazience czy ścierania kurzu z mebli nie są konieczne mocne środki chemiczne. Wystarczy sięgnąć po skuteczne nawilżane ściereczki LUBA. Łagodne dla naszych dłoni, bezlitosne dla brudu. Ich używanie nie wiąże się z koniecznością ubierania ochronnych rękawiczek.

Jak zadbać o dłonie w domu?

Suche dłonie wymagają odpowiednich zabiegów. Codzienne myciem dłoni i wklepywaniem w nie kremów, to za mało. Warto też wykonywać domowe spa dla suchej skóry dłoni. Moczenie dłoni w siemieniu lnianym ma dobroczynny wpływ dla skóry. Siemię jest bogate w kwasy tłuszczowe i witaminę E, co sprawia, że skóra dłoni odzyskuje swoją gładkość oraz elastyczność. Wystarczy do ciepłej wody wsypać siemię w proszku i wymieszać wszystko do wytworzenia się śluzu. W śluzie z siemienia moczymy dłonie około 20 minut. Następnie spłukujemy wszystko ciepłą wodą i delikatnie wycieramy. Można również wykonać regenerującą maseczkę z awokado i miodu. Miksturę trzymamy na dłoniach około 20 minut, zmywamy ciepłą wodą i nakładamy krem nawilżający.

Jak dbać o skórę dłoni podczas zimowych podróży?

O skórę dłoni należy dbać również w podróży. Dlatego w torbie podróżnej, czy plecaku zawsze warto mieć ze sobą dobry krem do rąk oraz nawilżane chusteczki do rąk LUBA. Przecież w podróży nie zawsze będziemy mieć możliwość skorzystania z łazienki. Nawilżane chusteczki pomogą nam w łagodny sposób oczyścić skórę dłoni w miejscach bez dostępu do wody. Chusteczki LUBA dodatkowo delikatnie nawilżając skórę i otulają ją przyjemnym zapachem. Ich poręczna opakowanie sprawia, że bez problemu można je zapakować do każdej torby, plecaka czy torebki. Wybierając się w podróż całą rodziną, warto zapakować zestaw antybakteryjnych chusteczek do rąk LUBA. Idealne dla całej rodziny. W zestawie znajdziemy chusteczki odpowiednie dla skóry kobiet, mężczyzn lub dzieci. Skuteczne, a przy tym delikatne. Dokładnie oczyszczają skórę dłoni, nie pozostawiają lepkiej warstwy i nie podrażniają. Doskonale zastępują żele i płyny antybakteryjne. Dzięki nim pozbędziemy się niechcianych bakterii. Bezpieczne oczyszczanie dłoni jeszcze nigdy nie było tak proste!

Jaki jest najlepszy krem do pękającej skóry na dłoniach?

Zawsze powinnaś mieć pod ręką krem nawilżający do dłoni, ponieważ przydaje się on w wielu sytuacjach. Jednak, jaki właściwie powinien być krem do suchych dłoni? Co powinien zawierać taki kosmetyk? Najlepiej, gdy w jego składzie znajdziemy:

  • witaminy (A, E i C),
  • oliwę, glicerynę albo parafinę,
  • masło shea,
  • wosk pszczeli,
  • cenne minerały,
  • kwas hialuronowy lub mocznik,
  • alantoinę albo panthenol.

Dzięki tym komponentom skóra będzie odżywiona, gładka, nawilżona, natłuszczona i właściwie chroniona. Aby kosmetyk spełnił swoją funkcję, to należy go nakładać przynajmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem) oraz po każdym myciu dłoni lub dezynfekcji. Krem wmasowujemy w całe dłonie - grzbiet, wnętrze, palce i przestrzenie pomiędzy nimi. Krem powinien mieć taką konsystencję, aby stosunkowo szybko się wchłaniał w skórę.

Czy pisie wody, ma wpływ na wygląd naszej skóry?

Pielęgnacja dłoni to nie tylko zabiegi zewnętrzne. O ciało należy dbać też od wewnątrz. Bo to, co mu dostarczymy lub czego nie dostarczymy, ma ogromny wpływ również na stan naszej skóry. Ważna jest zbilansowana dieta bogata w witaminy, w szczególności A+E i w zdrowe kwasy tłuszczowe. Nie można też zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Zaleca się picie minimum 1,5 litra wody dziennie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 508 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
zakupy i dostawa przebiegły szybko i sprawnie, dziękuję
2024-09-05
Wszystko super i szybko zorganizowane
pixel