Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego należy dbać o rączki niemowlaka?

2021-04-17
Dlaczego należy dbać o rączki niemowlaka?

Jak małe dziecko poznaje świat? Dosłownie całym sobą. Dotyka, słucha, patrzy, wszystko łapie do rączek, a potem wkłada daną rzecz do buzi. Gryzie, liże, zgniata rączkami. To naturalne. Jednak wiąże się też z zagrożeniami. Otaczający świat nie jest sterylny, dlatego nietrudno o złapanie różnego rodzaju infekcji. Na rączkach maluszka mogą znaleźć się zarazki, które mogą prowadzić do wystąpienia biegunki czy innych chorób. Dziecko wkładając rączki do buzi, może szybko przenieść zarazki do przewodu pokarmowego. Czy da się tego uniknąć? Tak. Najlepszym sposobem jest prawidłowa higiena rąk malucha.

Dlaczego o rączki dziecka dba się inaczej?

Zanim zaczniemy dbać o dziecięce rączki, musimy zrozumieć jak delikatna i wrażliwa jest skóra dziecka. O rączki niemowlaka nie można dbać tak samo, jak o ręce dorosłej osoby. Skóra niemowlęcia znacznie różni się od skóry osoby dorosłej. Jest przede wszystkim dużo cieńsza i jeszcze niedojrzała pod względem budowy, jak i wielu funkcji ochronnych. Delikatna skóra malucha szybciej ulega odwodnieniu, czy przegrzaniu. Jest też bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest, by podczas wykonywania różnych zabiegów pielęgnacyjnych, pamiętać, że nasz maluch czuje inaczej, jest o wiele delikatniejszy i o wiele bardziej skłonny do podrażnień. Odpowiednie kosmetyki i sposób mycia, to podstawa.

Czemu mycie rączek niemowlaka jest tak ważne?

Dziecko poznaje świat poprzez dotyk czy smak, wkładając każdą napotkaną rzecz do buzi. Nawet sama rączka ciągle w niej ląduje. Niestety wiąże się to z zagrożeniami. Maluch dotyka na co dzień wiele przedmiotów, na których znajdują się niebezpieczne zarazki. To właśnie tą drogą przenoszą się rotawirusy, gronkowce, norowirusy i wiele innych chorób groźnych dla zdrowia dziecka. Prawidłowa higiena rąk jest ogromnie ważna. Zmniejsza ona ryzyko zarażenia.

chusteczki nawilżane luba dlaczego należy dbać o rączki niemowlaka dlaczego dziecko ciągle brudzi ręce

Jak często należy myć rączki niemowlaka?

Rączki maluszka należy myć zawsze po powrocie ze spaceru, przed posiłkiem, po zabawie czy po wizycie innych osób. Nigdy nie wolno zapominać też o higienie rąk po kontakcie ze zwierzętami domowymi. Należy je też oczywiście myć, gdy zauważymy na nich zabrudzenia. Dlatego warto mieć zawsze ze sobą nawilżane chusteczki dla dzieci LUBA Tuli. Dzięki nim rączki można przetrzeć i wyczyścić w dowolnej chwili. Nawilżane chusteczki dla dzieci są delikatne i przy tym skuteczne. Formuła składająca się w 97% z wody i aloesu nie szkodzi dziecięcej skórze. Można je stosować od pierwszych miesięcy życia. Mają naturalne pH, nie wywołują podrażnień, wysypek i alergii. A po użyciu zużytą chusteczkę wystarczy wyrzucić do kosza. Teraz brudne rączki poza domem to już nie problem.

Jak myć rączki niemowlaka?

Mycie rączek niemowlaka jest proste. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i używać odpowiednich produktów. Gdy mamy dostęp do wody zaczynamy od zwilżenia rączek dziecka czystą, ciepłą wodą. Woda nie może być za gorąca, aby nie podrażnić skóry dziecka i nie sprawić mu bólu. Następnie należy nałożyć niewielką ilość mydła i pocierać ręce dziecka jedna o drugą. Nie można zapominać też o umyciu paluszków, paznokci, grzbietu dłoni i przestrzeni między palcami. Po takim zabiegu wystarczy dobrze opłukać dłonie dziecka ciepłą wodą i osuszyć ręcznikiem. Podczas suszenia nie powinno się za mocno trzeć rączek. Skóra dziecka jest bardzo delikatna. Miękki, chłonny ręcznik będzie najlepszy. Mycie rączek nie powinno trwać krócej niż 30 sekund.

Czego używać do mycia rąk niemowlaka?

W domu rączki dziecka myjemy zawsze czystą, ciepłą wodą i delikatnym mydłem. Mydło dla dziecka powinno mieć specjalnie opracowaną, delikatną formułę. Nie powinno się używać mydeł dla dorosłych, bo te mogą przesuszyć i podrażnić skórę dziecka, a nawet wywołać reakcję alergiczną. Zawsze należy sprawdzać oznaczenia produktu. Na mydłach dla dzieci powinno znaleźć się odpowiednie oznaczenie informujące o tym, od jakiego wieku można używać danego kosmetyku. Ważne jest też, aby produkt posiadał certyfikat jednego z ośrodków badawczych: Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Państwowego Instytutu Higieny, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Zanim kupimy dany produkt, zawsze należy sprawdzić jego skład.

chusteczki nawilżane luba dlaczego należy dbać o rączki niemowlaka dlaczego dzieci wkładają rączki do buzi

Czy lepiej wybrać mydło w kostce, czy płynie?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie o to, po które mydło lepiej sięgnąć. Czy lepsze będzie mydło w kostce, czy w płynie? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań. Jeśli sięgamy po mydła przeznaczone dla dzieci z dobrym składem, to nie ma większego znaczenia forma tego mydła. Zarówno klasyczne mydło w kostce, jak i mydło w płynie spełni swoją funkcję i pozwoli zadbać o higienę. Podstawą zawsze jest skład. Forma to kwestia upodobań i wygody. Mydła w płynie warto wybrać dla większych dzieci, które uczą się samodzielnego mycia rączek. Ich forma zachęca i ułatwia korzystanie z danego środka czystości.

Czy nawilżane chusteczki są dobre do mycia rączek?

Dziecko brudzi się cały czas. Poza domem ciężko skorzystać z wody i mydła, aby umyć maluszkowi rączki. Na spacerze, na placu zabaw, czy do szybkiego przetarcia rąk podczas spożywania posiłku sprawdzą się doskonale nawilżane chusteczki dla dzieci z prostym składem. Chusteczki nawilżane LUBA Tuli to produkty przeznaczone dla najmłodszych. Idealne dla skóry normalnej, a także wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Nawilżane chusteczki LUBA Tuli nie tylko czyszczą delikatną skórę maluszka, ale też ją pielęgnują dzięki dodatkowi aloesu. Aloes chroni skórę malucha, wspiera regenerację naskórka, a także wygładza ją. LUBA Tuli zawiera również substancje wiążące wodę, co sprawia, że chusteczki nie wysychają w opakowaniu. Są ciągle wilgotne. Wystarczy je tylko dobrze zamknąć. Chusteczki są idealne nie tylko do przetarcia rączek, ale też buzi i innych części ciała. Takie nawilżane chusteczki zawsze warto mieć pod ręką.

Dbaj o higienę dziecka i daj dobry przykład

Prawidłowe mycie rąk to prosty i skuteczny sposób na to, aby zadbać o zdrowie maluszka. Mycie rąk minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i wystąpienia wielu groźnych chorób. Wprowadzanie odpowiednich nawyków higienicznych już w okresie dzieciństwa wpływa też na przyszłe zachowanie dziecka. Dziecko należy uczyć podstaw higieny od samego początku. Najpierw dbamy o nie sami, stosując się do przedstawionych powyżej zasad, by później maluszek sam mógł o siebie zadbać. Należy pamiętać też o tym, by zawsze dawać dobry przykład dziecku. Nie wystarczy często myć rączek dziecka. Nasza higiena jest tu tak samo ważna. Jeśli sami nie umyjemy rąk, to możemy przenieść groźne wirusy i bakterie na dziecko.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 478 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
Rewelacja!
2024-06-17
Super produkty
pixel