Co można znaleźć w lodówce?
Lodówka po świętach i nowym roku wymaga dużego przeglądu. Mnóstwo jedzenia, które przygotowujemy na te uroczystości, wymaga od nas zrobienia większej ilości zakupów, niż dotychczas, często w lodówce przebywają najpierw półprodukty, a później gotowe dania. Nie ma chyba rodziny, która przygotowuje wówczas małą ilość potraw. Zazwyczaj zjadamy je przez kilka kolejnych dni, a w lodówce mogą dziać się rzeczy, które Ci się nie śniły!
Czy lodówka to bezpieczne miejsce dla żywności?
Lodówka to miejsce, w którym przechowujemy żywność z nadzieją, że tam będzie ona bezpieczna. Z pewnością tak będzie, jednak należy pamiętać, że tylko czysta lodówka jest w stanie zapewnić takie warunki. Czysta lodówka to taka, której wnętrze jest regularnie sprawdzane, czyszczone i dezynfekowane. Dlaczego lodówka może być dla nas niebezpieczna? Wiele bakterii jest odpornych na niską temperaturę i czują się w niej znakomicie. Dlatego nie lekceważ mycia lodówki i rób to regularnie.
Jak często myć lodówkę, żeby była bezpieczna?
Generalne porządki w lodówce spokojnie możesz zaplanować co miesiąc, jednak szybkie przeglądy rób przynajmniej raz w tygodniu. Oprócz tego, że przejrzysz, czy produkty, które się w niej znajdują, nie uległy zepsuciu, a także, które z nich są przeznaczone do szybkiego spożycia, warto także przetrzeć ścianki i półki, na których mogą znajdować się bakterie, pleśnie i grzyby. Istnieją również przypadki, kiedy zdarzy się wypadek w postaci rozlania się czegoś w lodówce, warto wówczas zarządzić bez względu na czas - generalne porządki w lodówce.
Czym czyścić lodówkę, by była bezpieczna?
Na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych do mycia lodówki. Są takie, które będą wymagały od nas dobrego zmycia ich czystą wodą, ponieważ pozostawiają chemiczną woń, wśród nich jest nawet popularny płyn do mycia naczyń, który mógłby sprawić, że nasze jedzenie przesiąknie jego zapachem. Nie ma nic gorszego, niż produkty spożywcze, które przesiąkną innym zapachem. Zwyczajnie nie mamy ochoty ich później zjadać. Na szczęście istnieją również detergenty, które nie pozostawiają charakterystycznej woni i nadają się do kontaktu z żywnością - dodatkowym atutem jest ich komfort stosowania. Ściereczki Luba Naturals to doskonały produkt do czyszczenia lodówki. Możesz go stosować nawet wtedy, kiedy obok, w lodówce, znajdują się produkty spożywcze. Lekki zapach bardzo szybko się ulatnia, nieprzenikając do wędlin, serów, owoców, czy warzyw, które w niej przechowujesz. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się jak bezpiecznie i skutecznie zdezynfekować wnętrze lodówki, wypróbuj ściereczki biodegradowalne LUBA, których skład formuły nawilżającej opiera się w 98% na składnikach pochodzenia naturalnego. To prawie tak proste, jak domowe sposoby na czyszczenie lodówki!
Jak układać produkty w lodówce
Lodówka jest miejscem, w którym do dyspozycji mamy półki w drzwiach, w jej wnętrzu, a także szuflady. To, gdzie ułożymy produkty, sprawi, że będą one dłużej możliwe do spożycia i nie nabawimy się uporczywych dolegliwości.
Gdzie układać napoje i przetwory?
Produkty te nie są tak bardzo narażone na zmiany temperatur, podczas otwierania i zamykania sprzętu, jak sery, czy wędliny, więc bez problemu można je ustawić na półkach w drzwiach lodówki. Będą one tam nie tylko doskonale się odnajdywały, ale także będą dla nas bardzo dobrze dostępne.
Gdzie umieszczać owoce i warzywa?
Szuflady, to odpowiednie miejsce dla warzyw i owoców. Niejednokrotnie nowoczesne lodówki mają specjalnie opracowane te miejsca, by były owocom i warzywom nadać odpowiedni klimat do jak najdłuższego zachowania świeżości, jędrności i przydatności do spożycia.
Gdzie trzymać wędliny i gotowe dania?
Optymalnym, z niezmienną temperaturą miejscem, jest górna półka w lodówce. To tam mamy największą pewność, że produkty te nie zepsują się, nim zdążymy je zjeść. Jednak najlepiej, jeżeli otwarte produkty lub dania, które przygotowaliśmy, zostaną zjedzone do 3 dni od otwarcia
Gdzie przetrzymywać w lodówce nabiał i jaja?
Miejscem odpowiednim dla nabiału i jaj są środkowe półki w lodówce. Jeżeli chodzi o te produkty, to najważniejsze jest układanie ich względem zasady FIFO (first in - first out), a także skonfrontowanie tego z datą przydatności do spożycia, która powinna znajdować się na każdym tego typu produkcie.<
Gdzie umieszczać w lodówce surowe mięso i ryby?
Najzimniejszym miejscem w lodówce są dolne półki - to tam najlepiej będzie przechowywać surowe mięso i ryby, które psują się bardzo szybko i tak czy inaczej, należy je szybko poddać obróbce cieplnej. Jeżeli chcesz zamrozić surowe mięso lub ryby, najlepiej zrobić to zaraz po ich zakupie, aby jak najlepiej zachować ich świeżość.