Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

10 sposobów na naukę korzystania z nocnika

2021-05-03
10 sposobów na naukę korzystania z nocnika

Korzystanie z pieluch jednorazowych jest bardzo wygodne. Zarówno dla rodziców, jak i ich pociech, które nie znają tak naprawdę innych możliwości. Oczywiście zdarzają się wyjątki, czyli dzieci, którym przeszkadza brudna pielucha, ale są to jednak nieliczne przypadki. Zazwyczaj, dopóki rodzic jej nie zmieni, dziecko nie ma czasu przejmować się mokrym pampersem. Oprócz tego, że musimy kontrolować stan pieluchy u dziecka, to właściwie nie sprawia to poza tym większych problemów. Przychodzi jednak taki moment, kiedy dziecko zaczyna być już na tyle duże, że należałoby się z pieluchami pożegnać. Wówczas wkracza na salony nocnik. Niektóre dzieci ochoczo korzystają z niego zaraz po jego zakupie - inne dostrzegają w nim istne zło. Co zrobić? Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Kiedy zacząć uczyć dziecko korzystania z nocnika?

Nie ma pośpiechu, jeśli chodzi o naukę korzystania z nocnika. Niektórzy zaczynają treningi bardzo wcześnie, jednak dopiero dziecko 2-letnie jest w stanie samodzielnie rozpoznawać swoje potrzeby, które może nam wcześniej sygnalizować. Naukę, a właściwie zaprzyjaźnianie się z nocnikiem możemy rozpocząć już pół roku wcześniej, co często przynosi bardzo dobry skutek. Dziecko bawiąc się, raz załatwia swoją potrzebę w nocniku, raz nie, ale nie jest to tutaj najbardziej istotne. Ono przyzwyczaja się do nowej rzeczy, do nowego miejsca. Będzie w stanie niedługo kojarzyć, że to tam załatwia się swoje potrzeby higieniczne. Pożegnanie się z pieluchą jest już tak blisko!

Dlaczego dzieci nie są w stanie początkowo w porę określać swoich potrzeb fizjologicznych?

Określenie swoich potrzeb fizjologicznych we wczesnym dzieciństwie jest bardzo trudne. Po pierwsze dzieci nie robiły tego wcześniej, wszystko działo się automatycznie, bez zastanawiania się, ani komunikacji z otoczeniem. Po drugie samo zrozumienie tego procesu musi iść w parze z odpowiednim wiekiem dziecka, które w wieku 2 lat zaczyna rozpoznawać procesy, jakie w nim zachodzą. Tym samym w jednej chwili musi dostrzec potrzebę skorzystania z toalety, powiadomić o tym opiekuna, powstrzymać tę potrzebę na czas dotarcia do nocnika, czy sedesu i najważniejsze - musi ono zrozumieć co właściwie się zaraz stanie. To bardzo dużo zadań jak na małego człowieka. Początkowo będzie dużo wpadek, ale wpadki to proces nauki i z pewnością za każdym razem będzie lepiej. Nie okazujmy złości i zrezygnowania, chwalmy, że dziecko jest już takie duże i tak wiele potrafi, jest dzielne i mądre.

Jak pomóc dziecku w załatwianiu swoich potrzeb na nocniku?

Każde dziecko jest inne i w innym czasie będzie gotowe na korzystanie z nocnika, ale są symptomy, które mogą powiedzieć Ci, czy dziecko jest gotowe, albo jak je zachęcić. Dzieci uwielbiają być chwalone, uczucie dumy jest wtedy tak silne, że napędza je do działania. Dlatego nie szczędź dziecku słów pochwały i rób to jak najczęściej, w każdej możliwej sytuacji. Dobrze, jeżeli po dziecku po prostu widać, że “coś się święci”, możemy wtedy zareagować pytaniem lub zaprowadzeniem dziecka do nocnika. Dziecko przede wszystkim musi samo wykazywać chęć korzystania z nocnika, bo jeżeli tak nie jest - na siłę niczego się nie nauczy. Musisz się również odpowiednio przygotować. Oprócz wyboru odpowiedniego nocnika, który zainteresuje dziecko, ważny jest również papier toaletowy, jakiego będzie używało, żeby zakończyć czynność higieniczną.

Nawilżany papier toaletowy to doskonały produkt do zachęcenia dziecka do korzystania z nocnika

Papier toaletowy marki Luba to produkt, który jest uwielbiany przez dzieci. Za co dzieciaki go uwielbiają? Nasz papier toaletowy nawilżany Luba pięknie pachnie. Zapach soczystej truskawki, słodkiego mango, czy bajecznej jagody to wspaniałe czynniki zachęcające do samodzielności. Za co mokry papier toaletowy Luba uwielbiają rodzice? Za to, że te chusteczki papierowe są biodegradowalne i kompostowalne - bardzo szybko znikają w środowisku, co sprawia, że mamy czyste sumienie i zadowolone dziecko.

10 sposobów na naukę korzystania z nocnika

Czy wiesz, że najpierw musisz przygotować się do tego etapu sam? Musisz uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Musisz mieć w sobie wiele wyrozumiałości dla swojego dziecka i absolutnie nie reagować gniewem, ani rezygnacją ze swojej strony. Oprócz kwestii psychologicznej, zaopatrz się w papier nawilżany i przeczytaj naszych 10 sposobów na naukę korzystania z nocnika.

  • Tylko spokój nas uratuje - reaguj zawsze ze spokojem, spróbuj się nie denerwować, bo to, że powiedziałeś dziecku, jak należy korzystać z nocnika, nie oznacza, że będzie ono to robiło od razu wzorowo. Na to potrzebny jest czas.
  • Wygodne ubranie - nie ubieraj dziecka tak, żeby nie było w stanie poradzić sobie z jego zdejmowaniem, ponieważ może to zaprzepaścić całą akcję korzystania z nocnika. Dziecko chociaż rozpozna swoją potrzebę i teoretycznie zdąży, nie będzie się w stanie rozebrać.
  • Zacznij latem - to idealna pora, podczas której dziecko może biegać w samej bieliźnie. Wówczas jest mu o niebo łatwiej, a Ty również nie będziesz miał tony ubrań do prania po nieudanych próbach.
  • Nie spiesz się, początkowo wystarczy nocnik za dnia - bardzo dobrze, jeżeli dziecko w nocy powstrzymuje oddawanie moczu, to jeden z symptomów, który świadczy o jego rozwiniętej świadomości tego procesu. Jeżeli jednak dopiero zaczynacie przygodę z nocnikiem, ogranicz ją tylko do dnia. Noc zostaw na później.
  • Kup nocnik, który będzie się dziecku dobrze kojarzył - to bardzo ważne, dziecko musi mieć chęć korzystania z nowego przedmiotu
  • Pachnący papier toaletowy - delikatne jak jedwab i bawełna chusteczki nasączone czystą wodą w 97% to idealny produkt, który zachęci Twoje dziecko do korzystania z nocnika, ponieważ na koniec, czeka je nagroda - nawilżany papier toaletowy Luba Tuli.
  • Nie zmuszaj dziecka - zmuszanie dziecka do siadania na nocniku, jeśli ono tego nie czuje, jest złym sposobem. Będzie mu się to kojarzyło z negatywnymi emocjami. Poczekaj na odpowiedni moment.
  • Zabawa w siusianie - lalka, czy miś również dla zabawy mogą korzystać z nocnika. Dziecko może nawet bawić się, że to ono uczy je siusiania do nocnika.
  • Zawsze doceniaj - chwalenie dziecka to obowiązkowy punkt programu, nawet jeżeli nie wszystko pójdzie po Twojej myśli.
  • Pomoce naukowe - na rynku mamy książeczki o siusianiu i kupce, które mogą zachęcić twojego malucha do naśladowania postaci, jakie w nich go zainteresowały.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 508 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
Bardzo szybka przesyłka, dodane próbki do wykorzystania. Serdecznie polecam!
2024-09-05
Błyskawiczna dostawa, produkty znam od wielu lat i używam bo są doskonałe, oby tak dalej
pixel