Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

10 prostych sposobów na ochronę środowiska!

2021-04-27
10 prostych sposobów na ochronę środowiska!

Planeta to nasz dom, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, musimy dbać o nią w taki sam sposób, jak każdy inny obywatel świata. Usiądź i zastanów się, czy Twoje codzienne wybory, to jak jesz, jak spędzasz czas, co jest Twoją pasją i jakie masz przyzwyczajenia, wpływa pozytywnie lub negatywnie na środowisko. Czy jest coś, co możesz w swoim otoczeniu i zachowaniu zmienić, żeby żyło się na naszej planecie za 100 lub 200 lat przynajmniej na takim poziomie, jak my żyjemy dotychczas? Sprawdź, jak błahe czynności są w stanie wpłynąć na środowisko. Co możemy zrobić, by żyło się w przyszłości lepiej?

Czy nasze codzienne wybory mają wpływ na środowisko?

Żyjemy szybko, nie zawsze dokonujemy wyborów, z których jesteśmy dumni. Nasz świat pędzi coraz szybciej, tak szybko, że nie zauważamy małych rzeczy, które w rezultacie kumulują się i są swoistą kulą śniegową, która toczy się, jest coraz szybsza i większa, zbierając za sobą coraz więcej. Mamy wybór, mamy sposoby, trzeba je tylko wdrożyć we własne życie. To nie muszą być rzeczy wielkie. Nie od razu musisz przejść na kosmetyki cruelty free bądź kupować tylko ubrania, które powstały w sposób etyczny, które wykonane są tylko z naturalnych materiałów niepochodzących od zwierząt. Poznaj 10 sposobów na to, żeby chronić środowisko!

Dużo piszesz? Każda kartka ma 2 strony - korzystaj z obydwu i nie marnuj papieru

Twoja praca wymaga zapisywania wielu rzeczy na kartkach papieru? A może lepiej jest Ci zrozumieć pewne procesy, jeżeli krok po kroku zapisujesz sobie je na kartce? Lubisz tworzyć mapy myśli, a może używasz małych karteczek, na których zapisujesz zadania, jakie sam sobie postawiłeś na najbliższy czas? Papier to naturalny produkt, który szybko rozkłada się w środowisku. Ku temu nie mamy żadnych złudzeń. Wytwarzany jest jednak z celulozy, a ta pochodzi z drzew. Wycinamy drzewa, żeby móc wytworzyć papier. Im więcej papieru zużywamy, a przy tym większość nie w ekonomiczny sposób, tym więcej drzew jest traconych w niezrozumiały sposób. Nie marnuj papieru i zawsze korzystaj z obydwu stron. Jeżeli masz zniszczone przez drukarkę kartki, wydruki, które nie powstały w sposób, jaki sobie tego życzyłeś - wykorzystaj kartkę mimo wszystko, choćby na notatki.

Chusteczki nawilżane Luba 10 prostych sposobów na ochronę środowiska Jak wytwarza się papier

Gaś światło tam, gdzie nie jest ono potrzebne!

Masz tendencję do zapominania o gaszeniu światła? W Twoim domu, w niemalże każdym pomieszczeniu świeci się światło, chociaż nie jest to konieczne? Nie marnuj energii, za którą płacisz niemałe pieniądze, a dodatkowo wpływasz niekorzystnie na środowisko naturalne. To samo tyczy się urządzeń, takich jak telewizor, radio, czy komputer, które nie muszą być włączone 24h na dobę. Możesz je wyłączyć zawsze wtedy, kiedy nie będziesz z nich korzystał, a to pozwoli Ci zaoszczędzić energię elektryczną. Wiele urządzeń, podłączonych do sieci, zużywa prąd, nawet jeżeli z nich nie korzystamy. Sprawdź, czy w twoim domu są takie urządzenia i zainwestuj w wyłączniki do gniazdek, które w wygodny sposób pozwolą Ci na kolejne oszczędności związane z wykorzystywaniem energii.

Czy nie zużywasz zbyt dużo wody podczas mycia zębów?

Podczas mycia zębów można zużyć o wiele mniej wody, jeżeli będziesz robił to mądrze. Woda nie musi cały czas lecieć z kranu, jeżeli Ty jesteś w trakcie mycia zębów. Najkorzystniejsze jest używanie kubeczka, do którego nalejesz wody do płukania ust. Najwięcej wody zużywamy właśnie na takie czynności, które można sobie dosłownie “ukrócić”, a korzyść dla środowiska wywołana tym poświęceniem będzie nie do policzenia.

Kąpiel, czy prysznic? Co wolisz?

Uwielbiamy ciepłe kąpiele z dużą ilością piany. Kojarzymy tę czynność z relaksem, odpoczynkiem. Przenosimy się wówczas myślami do rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. A co jeśli prysznic może być równie relaksujący? Opadające na ciało kropelki wody pod ciśnieniem masują naszą skórę, przynosząc ulgę. Korzystajmy z tego, ponieważ podczas brania prysznica, zużywamy o wiele mniej wody. W ten sposób skutecznie ją oszczędzamy.

Sprzątasz zużywając dużo wody?

Wiesz, że najwięcej wody zużywamy do sprzątania i higieny. Czas to zmienić! Postaw na komfortowe środki do sprzątania i miej je zawsze pod ręką. Luba stworzyła pakiety ściereczek nawilżanych do sprzątania, które są gotowe, byś Ty mógł za 1 kliknięciem kupić je i mieć dokładnie cały zestaw środków czyszczących do sprzątania domu

Jak dbasz o czystość swojego otoczenia?

Dbanie o czystość swojego otoczenia to nie tylko własne zachowania. Zawsze, kiedy widzisz, że ktoś nie szanuje środowiska naturalnego, nie bądź obojętny i zwracaj uwagę, tym, którzy się z nim nie liczą. Tylko poprzez edukację, jesteśmy w stanie zachować w miarę dobry stan naszej planety. Ty również pamiętaj, żeby śmieci wyrzucać do koszy, a jeżeli nie ma ich w pobliżu, przechowaj je i wyrzuć wtedy, kiedy będzie taka możliwość.

Segregowanie odpadów

Segregacja odpadów to sposób na odzyskiwanie ich i dawanie nowego życia. To sprawi, że na całym świecie, finalnie, odpadów będzie o wiele mniej, przez co za kilkadziesiąt lat nie utoniemy w śmieciach, a klimat będzie o wiele mniej narażony na drastyczne zmiany. Edukuj swoje dzieci, sam zwracaj uwagę na to, czy dany śmieć może być recyklingowany. Zbieraj surowce wtórne, które będą odbierane przez firmę wywożącą odpady komunalne. Takie cenne odpady, wyspecjalizowane firmy, segregują dokładniej i przeznaczają na ponowne wykorzystanie.

Jaki środek transportu wybierzesz?

Najbardziej ekologicznym środkiem transportu jest rower i wszyscy żylibyśmy jak w bajce, jeżeli dałoby się korzystać wyłącznie z tego środka transportu. Ekologiczną formą przemieszczania się jest również spacer. W wielu przypadkach nie jest to możliwe, ponieważ musimy udawać się w dłuższe podróże wynikające z trybu i rodzaju pracy itd. Wybierając samochód, zawsze wcześniej przemyślmy, czy nie możemy skorzystać z komunikacji zbiorowej, która przewożąc za 1 razem większą ilość ludzi, po prostu generuje mniej szkodliwych związków, znajdujących się w spalinach.

Chusteczki nawilżane Luba 10 prostych sposobów na ochronę środowiska Torby wielorazowe

Używasz wielorazowych toreb?

Wielorazowe torby na zakupy to konieczność, jeżeli nie chcesz generować niepotrzebnych odpadów. Pomyśl, że 1 torba materiałowa może posłużyć Ci kilkadziesiąt razy, przy czym 1 torba foliowa zazwyczaj pęka przy pierwszych cięższych zakupach. Materiałowe torby mają tak wiele wzorów, że z pewnością znajdzie się odpowiednia, by sprostać Twoim wymaganiom.

Twoje zakupy również mają znaczenie

Wiele firm ma na względzie stan środowiska naturalnego, dlatego swoje produkty pakuje w opakowania pochodzące z recyklingu, albo takie, które nadają się do recyklingu. Świadczą o tym specjalne znaki umieszczone na produktach. Oznaczenia dotyczą nie tylko recyklingu, ale również tego, czy produkty były testowane na zwierzętach. Chroń środowisko i wybieraj rzeczy, których producent włożył minimum wysiłku, by chronić planetę.

Rzeczy z drugiej ręki

Czy nie przydałby Ci się przegląd szafy? Najczęściej mamy za dużo ubrań bądź za dużo przedmiotów. Większości nie używamy, a być może ktoś chętnie by z nich korzystał. Kwestia wytwarzania nowych dóbr zawsze niesie za sobą wpływ na środowisko. Dlaczego więc nie korzystać z rzeczy z drugiej ręki albo samemu nie przeznaczać ich na wyprzedaże, albo do oddania bardziej potrzebującym? Sprawdź, czy w Twojej szafie nie zalegają ubrania, które wciąż są świetne, a w skrzyniach na zabawki nie zalegają takie, które są dobre do zabawy, ale Twoje dzieci zwyczajnie z nich wyrosły. W ten sposób ograniczysz produkcję nowych przedmiotów i ochronisz zasoby środowiska naturalnego. Książki, po raz kolejny przewija się temat papieru, a wraz z nim wycinanie lasów na kolejne kartki papieru. Książka, która została przez Ciebie przeczytana, może być przekazana innej osobie, która nie będzie musiała inwestować w kolejny egzemplarz, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia wycinki drzew.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 470 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
Rewelacja!
2024-05-24
szybka dostawa, produkt zgodny z opisem
pixel